Instagram Doğum Günü Bilgisini Neden İstiyor?

Popüler fotoğraf ve video paylaşma platformu Instagram doğum günü bilgisini neden istiyor? İşte firmanın sunduğu gerekçe.

Meta’nın bünyesinde yer alan Instagram doğum günü bilgilerini son dönemde kullanıcılardan talep etme konusunda çok ısrarcı olmaya başladı. Kullanıcıların büyük bir bölümü Instagram’a doğum günlerini girmek istemiyor. Veri toplama konusunda oldukça önemli bir bilgi olan doğum günlerinin neden toplanmak istendiği bugün ortaya çıktı.

Instagram ekibi bu kararın nedenini açıkladıkları bir açıklama sunuyor. Instagram kullanıcılarının en az 13 yaşında olması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Çoğu ülkede Instagram hesabına sahip olmak için en az 13 yaşında olmalısınız. Instagram konu ile ilgili olarak; “Reşit olmayan kişilerin Instagram kullanmadığından emin olmak için doğum günü bilgilerini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca doğum tarihinin deneyimi kişiselleştirmeye yardımcı olduğunu da belirtiyor. Ayrıca 13 yaşından küçük veya doğum günü bilgisini vermeyi reddeden çocukların hesapları kaldırılabiliyor. Bu yüzden Instagram’ın doğum günü bilgilerini talep etmesi çok normal görünüyor.

Instagram Doğum Günü
Instagram Doğum Günü

Bu bilgiler ayrıca Instagram topluluğunun en genç üyeleri için yaşa uygun ve daha güvenli deneyimler sunmamıza yardımcı oluyor. Örneğin, 16 yaşından küçük kullanıcılar bir Instagram hesabına kaydolduğunda, hesap varsayılan olarak Özel olarak ayarlanıyor. Bu açıdan Instagram kullanıcılarının güvenliğini de bir nevi düşünüyor diyebiliriz.

Ancak burada Meta’nın kötü geçmişini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Amerika seçimlerine veri sızıntılarından dolayı dolaylı yoldan müdahale eden Facebook’un çatısı altındaki uygulamalara güven ciddi anlamda kırılmış durumda. Bu yüzden kullanıcılar Instagram bile kullanırken olabildiğince az kişisel bilgi vermek istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu