Bilim Haberleri Mayıs 17, 2022 19:50

Diş Temizleme Robotu Geliyor! Dişleriniz Artık Daha Temiz Olacak!

Diş Temizleme Robotu Geliyor! Dişleriniz Artık Daha Temiz Olacak!

Bilim insanları bir yeni araştırmaya daha imza attı. Diş temizleme robotu sayesinde diş ve ağız sağlığında seviye atlanacak.

Diş sağlığı bildiğiniz gibi çok önemli bir husus. Doktorlar, diş fırçası ve diş macunu üreticileri bu konuda yıllardır araştırmalar yapıyor. Ancak bugün bilim insanlarının geliştirdiği diş temizleme robotu ile yeni bir dönemi başlatacak gibi görünüyor. Bu araştırmanın Hindistan cephesinden gelmesi ise oldukça ilginç oldu. Bildiğiniz gibi dişlerimizin derinliklerinde bakteri birikmesi, ulaşılması zor alanlarda enfeksiyonlara neden olabiliyor. Hindistan Bilim Enstitüsü’ndeki bilim adamları, göreve uygun olduğuna inandıkları bir dizi küçük temizleme robotu geliştirdiler.

Nano makineler, manyetik bir alanla dişlerdeki mikroskobik kanallara yönlendirilebilir ve ısıyla bakterileri öldürebilir, bu da standart kök kanal tedavilerinin başarısını artırmak için güvenli ve güçlü bir yol sunuyor.

Robotlar, ekibin dentin tübülleri olarak bilinenlerde bulunan bakterilerle mücadele etmek için yeni ve geliştirilmiş yollar arayışıyla ortaya çıktı. Bu mikroskobik kanallar dişin içindeki pulpadan başlıyor ve dışarı doğru devam ediyor. Dışta minenin hemen altında durur. Bu kanallarda biriken bakteriler kök kanalı gerektiren enfeksiyonlara neden olabilir, ancak bazı bakteriler bu tedaviden kaçabilir.

Kanal tedavileri, bakterileri öldüren kimyasallarla dişin temizlenmesini içerir, ancak antibiyotiğe dirençli türler saldırılara dayanabilir ve diğerleri pençelerinden tamamen kurtulabilir. Daha önceki çalışmalarda, bilim adamları bu tedavileri güçlendirmek için lazerler ve ultrason kullanarak bazı başarılar elde ettiler ve bakterileri daha iyi yıkamak için sıvıda şok dalgaları yarattılar.

Diş Temizleme Robotu

Diş Temizleme Robotu

Bilim adamları şimdi daha da derin bir temizleme çözümü bulmak için minyatür robotlar dünyasından yararlanarak belirgin şekilde farklı bir yol izlediler. Ekibin minik droidleri sarmal şekilli ve demir kaplamalı silikon dioksitten yapılmıştır. Bu, bir manyetik alan tarafından kontrol edilmelerini ve robotların ısı üretmesini ve bakterileri öldürmesini sağlamak için alanın değiştirilebileceği 2.000 mikrometreye kadar derinliklere götürülmelerini sağlıyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.