Windows Mayıs 16, 2022 19:18

Windows 11 Mavi Ekran Hatası Nasıl Giderilir?

Windows 11 Mavi Ekran Hatası Nasıl Giderilir?

En son Windows 11 güncellemesini yükledikten sonra, birçok kullanıcı tekrarlayan mavi ölüm ekranları yaşamaya başladı. İşletim sistemi sürümü KB5013943, birçok kullanıcı için bazı virüsten koruma sürücüleriyle çakışıyor. Windows 11 mavi ekran hatası ile kullanıcılarını adeta çıldırtıyor diyebiliriz.

Mavi ekranı her türlü hatanın sonucu olabilir. Ancak genellikle sistem dosyaları ile belirli uygulamalar veya işlemler arasındaki bir çakışmanın sonucudur. Bir güncelleme, belirli sürücülerde sorunlara neden olur.

KB5013943, 10 Mayıs’ta yayınlanan bir güvenlik güncelleştirmesidir. Bu güncellemenin bazı hizmetlerin bozulmasıyla ilgili sorunlara neden olduğunu zaten bildirmiştik . Şimdi bir açıklama geldi: mavi ekran bazen o kadar hızlı beliriyor ve kayboluyor ki kullanıcılar hata mesajını okuyamıyor.

Sophos, yazılımının hatanın kaynağı olabileceğini onayladı. Firma ayrıca Windows 11’de çökmeyi önleyen bir geçici çözüm yayınladı.

Windows 11 Mavi Ekran Hatası

Mavi Ekran Hatası

Windows 11 Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

  1. Adım: “Windows 11 Ayarları”na ve ardından “Windows Update” bölümüne gidin;
  2. Adım: Güncellemeleri duraklat bölümünde, açılır menüyü açın ve 1 hafta boyunca Duraklat’ı seçin;
  3. Adım: Ardından kontrol panelini açın;
  4. Adım: Programlar ve Özellikler’e gidin;
  5. Adım: “Yüklü güncellemeleri görüntüle”ye tıklayın;
  6. Adım: Yeni pencerede KB5013943’ü arayın;
  7. Adım: Sağ tıklayın ve Sil’i seçin.

Kaynaklar, Sun Valley 2 kod adlı Windows 11 22H2 güncellemesinin 24 Mayıs gibi erken bir tarihte yayın öncesi durumuna ulaşacağını söylüyor. Bakalım Microsoft bu sorunu çok yakın zamanda çözebilmek için apar topar bir güncelleme yayınlayacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.