Otomobil Mayıs 16, 2022 20:23

Samsung Otomobil İşinden Vazgeçti

Samsung Otomobil İşinden Vazgeçti

Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung bildiğiniz gibi telefon ve televizyonları ile nam salmayı başarmıştı. Ancak firmanın bir dönem otomobil işine de gireceği söylentileri ortaya çıkmıştı. Samsung otomobil işine girecek haberlerinin ortaya çıkmasının ardından söylentilere her geçen gün yenileri eklenmişti. Bugün ise kötü haber geldi diyebiliriz.

Firma uzun bir süredir otomobiller ve elektrikli otomobiller için çip üretip satıyor. Huawei, Apple ve Xiaomi gibi isimlerin de otomobil üreteceği zaman Samsung’dan çip alacağı söyleniyordu. Görünüşe göre Samsung sadece çip üretip satmaya devam edecek. Çünkü son gelen bilgiler firmanın otomobil işinden vazgeçtiğini gösteriyor.

İçeriden alınan bilgiye göre Güney Koreli firma otomobil üretmekten vazgeçmiş durumda. Çünkü bu iş sürdürülebilir olmayacak. Samsung’un kendi ana işinin telefon ve televizyon olduğunu düşünürsek bu açıklama çok mantıklı görünüyor. Samsung’u ayrıca çip krizi de etkilemiş durumda.

Koronavirüs pandemisi çıktığında patlak veren çip krizinin önüne hala geçilemedi. Bu yüzden firmanalar ana odaklarının dışına çıkmak istemiyor. Samsung’un da bu noktada otomobil işine çekimser bakması çok normal. Muhtemelen diğer teknoloji üreticileri de otomobil sektörüne girerken iki defa düşünmeleri gerekecek.

Samsung SSC-1

Samsung SSC-1

Çip krizi görünüşe göre Samsung’u olumsuz etkileyecek. Bu süreçte Xiaomi ve Apple’ın da otomobil işine girme gibi niyetleri vardı. Ancak yaşanan çip krizinden dolayı bu süreç ertelenecek gibi görünüyor. Bakalım bu dev firmalar elektrikli otomobillere nasıl bir yaklaşım sergileyecek? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.