iPhone Mayıs 16, 2022 16:21

iPhone 15 SIM Kart Olmadan Gelebilir

iPhone 15 SIM Kart Olmadan Gelebilir

Apple, bildiğiniz gibi büyük bir devrim yaratacağı iPhone 15 serisini 2023 yılında tanıtacak. Çok sayıda söylentiye göre, iPhone 15 serisi, şirketin geleneksel SIM kart yuvasından vazgeçeceği ilk Apple modelleri olabilir. Yani tamamen eSIM’e geçecekler. Görünüşe göre, iPhone 15 SIM kart olmadan gelerek Steve Jobs’ın isteğini yerine getirecek.

iPhone 15 SIM kartsız gelebilir! Jobs ilk iPhone’un böyle olmasını istemişti!

Eski Apple CEO’su Tony Fadell’e göre Steve Jobs, SIM kart yuvası olmayan ilk iPhone’u piyasaya sürmek istedi. Tabii ki, o zaman modern biçiminde herhangi bir eSIM’den söz edilmedi. Jobs, SIM kartsız iPhone konseptini beğendi ve bu, tamamen CDMA ağlarına geçilerek gerçekleştirilebilirdi.

Bununla birlikte, Fadell, CDMA dağılımının arzulanan çok şey bıraktığı istatistikleri göstererek, Jobs’u bu fikirden vazgeçirdi. Daha sonra Apple, Verizon için CDMA özellikli bir iPhone yayınladı.

Şimdi, 15 yıldan fazla bir süre sonra, Jobs’un orijinal konsepti tam olarak gerçekleştirilebilir. Doğru, eSIM tüm ülkelerde çalışmıyor. Bu nedenle Apple’ın SIM kart yuvaları olan iPhone’ları piyasaya sürmeye devam etmesi gerekecek.

iPhone 15 SIM

iPhone 15 SIM

Türkiye’de bildiğiniz gibi eSIM devri geçtiğimiz yıllarda resmi olarak başlamıştı. Bu yüzden ülkemize gelecek olan modellerde sadece eSIM desteği yer alabilir. Ancak 2023’e kadar ülkemizdeki gidişata göre Apple’ın Türkiye’den çekilme ihtimali de bulunuyor. 20.000 TL’yi şimdiden bulan telefon fiyatlarından sonra Apple’ın ülkemizde niş bir kitleye hitap ettiği ortada. Bu durum 2023’e kadar değişmezse Apple’ın ülkemizden çekilme ihtimali de bulunuyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.