Oyun Konsolu Mayıs 14, 2022 19:53

Yeni PlayStation 5 Geliyor! İşlemcisi Farklı Olacak!

Yeni PlayStation 5 Geliyor! İşlemcisi Farklı Olacak!

Sony Interactive Entertainment, Japonya’da yeni PlayStation 5 modeli kaydetti. Şirket, güncellenmiş radyo ekipmanına sahip CFI-1200 model numaralı bir konsol için sertifika aldı. Orijinal PS5, CFI-1XXX model numaralandırma şemasını kullanırken, 2021 sürümü CFI-11XX model numaralandırma şemasını kullanıyor.

Ürün, radyo ve kablosuz iletişim ekipmanlarının belirli teknik standartları karşıladığını garanti eden Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı tarafından da onaylandı.

Geçen yıl Mayıs ayında Sony’nin güncellenmiş PS5 konsolunun üretimine 2022’de başlayacağı bildirilmişti. AMD’nin “yeni yarı özelleştirilmiş” 6nm işlemcisini kullanacak. Orijinal işlemci 7nm işlemiyle üretilmişti. Tayvanlı iş web sitesi DigiTimes, yarı iletken fabrikası TSMC dahil olmak üzere tedarikçilerin bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreği arasında güncellenmiş PS5 konsolunun üretimine başlamayı planladığını söyledi.

Yeni PlayStation 5 üretime hazır: Konsol, AMD’den 6 nm işlemci alacak

Geçen yıl yeniden tasarlanan PS5, tamamen bileşen odaklıydı ve önemli bir dış değişiklik görmedi. Bunun CFI-1200 modelinde tekrar olması oldukça olasıdır. Sony CFO’su Hiroki Totoki geçen yıl şirketin, olası yeniden tasarım veya ikincil tedarikçiler bulma dahil olmak üzere küresel donanım bileşeni sıkıntısıyla başa çıkmasına yardımcı olacak çeşitli çözümler aradığını söyledi.

Sony Salı günü yaptığı açıklamada, Mart 2022’de sona eren mali yılda 11,5 milyon PS5 konsolu sevk ettiğini ve parça sıkıntısı nedeniyle 14,8 milyon olan orijinal hedefini üç milyon adetten fazla kaçırdığını duyurdu.

Ancak şirket, Mart 2023’te sona eren mali yılda önemli ölçüde daha fazla PS5 konsolu (18 milyon adet) satmayı beklediğini söyledi.

PlayStation 5 Resmi Fiyatı

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.