Gündem Mayıs 14, 2022 13:58

Elon Musk Lisede Neden Zorbalık Gördü?

Elon Musk Lisede Neden Zorbalık Gördü?

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk maalesef ki bir şekilde zorlu bir çocukluk ve ergenlik geçirdmiş. Kamuoyuna açıklama yapmayı reddetmesine rağmen, şimdi babasından uzaklaştı ve bunun taciz edici değilse de zor bir ilişki olduğunu ima etti. Ayrıca yaşıtları tarafından ciddi bir şekilde zorbalığa uğradı, bir noktada o kadar kötü dövüldü ki iki hafta hastanede kaldı.

Eşzamanlı olarak, eleştirmenleri uzun zamandır işaret ettiler, gençliği 1980’lerde Güney Afrika’da ırk ayrımcılığını zorlayan ve beyaz nüfusu mümkün olan her fırsatta avantaj sağlayan acımasız bir beyaz üstünlükçü rejim olan apartheid altında geçirdi.

Elon Musk neden zorbalık gördü?

Yine de Musk’ın ailesinin apartheid’den tam olarak nasıl yararlandığına veya bununla nasıl bağlantılı olduğuna dair ayrıntılar belirsizliğini koruyor. Bu ilginç, çünkü zenginlik, eşitsizlik ve ırksal adaletsizlik giderek artan bir şekilde parlama noktası haline gelen, şimdi yükselen bir figürün erken yaşamındaki geniş bir boşluğu temsil ediyor. New York Times’ın Musk’ın Güney Afrika’daki hayatıyla ilgili yeni bir araştırmasını bu kadar ilgi çekici yapan da bu.

Musk’ın Bryanston Lisesi’nden sınıf arkadaşı Melanie Cheary gazeteye verdiği demeçte; Beyaz Güney Afrikalı gençler olarak gerçekten habersizdik. Etkileşimde bulundukları çoğu Siyah insanın hizmetçi olduğunu söyledi.

Hikayeden daha az sezgisel bir çıkarım, sadece bu akışa gitmek yerine, genç Musk’ın küçük yollarla bazen çevresinin ırkçı normlarına karşı çıkmış gibi görünmesidir. Musk’ın babası Errol gazeteye verdiği demeçte, küçük Musk da dahil olmak üzere ailenin çocuklarının apartheid sistemine karşı çıktığını ve ayrımcılıkla ilgili yasalara aykırı davranarak onları tehlikeye atmamak için beyaz olmayan arkadaşlarla geziler planlamaya özen gösterdiğini söyledi.

Hikayedeki en çarpıcı pasaj, Musk’ın çocukluk arkadaşı Siyah olan Asher Mashudu’nun erkek kardeşi Nyadzani Ranwashe tarafından anlatıldı.

Bay Ranwashe; “Bir keresinde öğle yemeğinde beyaz bir öğrenci Siyah karşıtı bir bulamaç kullandı ve Bay Musk öğrenciyi azarladı. Sonra bunu yaptığı için zorbalığa uğradı.” dedi.

Elon Musk

Elon Musk

Kariyerinin bazı noktalarında Musk, kendisini yüksek teknoloji girişimleri için siyasi puanlar elde etmek için Başkan Barack Obama’nın gözüne girerek, kendini bir milquetoast ve biraz fırsatçı bir merkezci olarak sundu.

Ancak diğer zamanlarda siyasette sağcı politikaları destekliyor. Örneğin, Twitter’ı satın almak için hamleler yaparken, “pizzagate” komplo teorisyeni Mike Cernovich ile konuştu ve aşırı sağ siyaset anlayışını yücelten son derece yanlış analizler yayınladı. Son olarak Musk’ın iş adamı olduğunu ve buna göre hareket ettiğini belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.