AMD Mayıs 14, 2022 15:52

AMD Ryzen 7000 Serisindeki Yeni Bir İşlemci Gündemi Salladı

AMD Ryzen 7000 Serisindeki Yeni Bir İşlemci Gündemi Salladı

AM5 tabanlı yeni nesil AMD Ryzen 7000 işlemciler uzun süredir bekleniyordu. 5nm teknolojisine dayanacak olan işlemciler Zen4 mimarisinden güç alacak. İnternette dolaşan son raporlar ise bu serideki bir işlemcinin etkileyici özelliklerini ortaya çıkardı. Hatta performansı bile belli oldu. Gelin teste giren Ryzen 7000 serisi işlemcinin performansına bir bakış atalım.

AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler İddialı Geliyor

Openbenchmarking veritabanında ortaya çıkan Ryzen 7000 “Raphael” ES serisi altında ve henüz duyurulmamış olan bu yeni AM5 tabanlı işlemci, masaüstü bir işlemci olarak kayıtlara geçti. Detaylara göz attığımızda işlemcinin 5,2GHz saat hızında çalıştığını görüyoruz.

Bu etkileyici saat hızına ek olarak işlemcide 8 adet Zen 4 mimarili 16 iş parçacıklı çekirdekler gözüküyor. Bu yeni Zen 4 teknolojisi sayesinde bildiğimiz AMD performansı beklenenin çok üstünde oluyor.

AMD Ryzen 7000

5nm sürecinde üretilecek Ryzen 7000 serisindeki işlemcilerden bazılarının iGPU taşıyacağı da ortaya çıktı. Yazımızın konusu olan işlemcide dahili bir iGPU yer alıyor. Böylece bu işlemcinin bir nevi APU olabileceğini de düşünebiliriz. Çünkü bu RDNA 2 mimarili bu grafik kartı, 2.0GHz saat hızında çalışıyor ve oldukça yüksek performans sunuyor. Oyun açısından bu GPU’nun yeterli olabileceğini söyleyebiliriz.

Henüz prototip olan bu çip aslında Ryzen 7000 serisinin tam gücünü yansıtmış bile değil. Çünkü test aşamasında olan işlemciler genelde hedeflenen ve tasarlanan performansı tam aktaramıyor. Ryzen 7000 serisi işlemcilerin önümüzdeki yıl çıkış yaptığında gerçekte neler getireceğini o zaman göreceğiz. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

AMD Ryzen 5000C Serisi İşlemciler Tanıtıldı, İşte Özellikleri

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.