Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 12, 2022 18:50

Intel 14. Nesil İşlemciler Gün Yüzüne Çıktı! Daha 13. Nesil Tanıtılmamıştı

Intel 14. Nesil İşlemciler Gün Yüzüne Çıktı! Daha 13. Nesil Tanıtılmamıştı

13. nesil Intel işlemciler henüz duyurulmamışken şimdi 14. nesil Intel işlemciler fotoğrafıyla gündemde. İşte tüm detaylar.

Meteor Lake mimarisine dayandırılacak olan 14. nesil Intel işlemciler kalıp fotoğraflarıyla gündeme çıktı. Intel’in şu anda 13.  nesil işlemcilerini geliştirdiğini hatırlarsak, şirketin bi yandan da öteki nesil işlemcilerine odaklandığını da anlıyoruz. Gelin 14. nesil işlemcilere ilk bakışımızı atalım.

Gizemli 14. Nesil Meteor Lake Intel İşlemci Kalıp Fotoğrafıyla Gündemde

Intel’in uzun zamandır beklenen Vision etkinliği sırasında Meteor Lake mimarisine dayandırılacak olan 14. nesil işlemcilerin kalıp fotoğrafını yayınladı. Oldukça dikkat çeken bu fotoğraf, 14. nesil işlemcilerin en yeni nesil Redwood Cove ve Crestmont çekirdeklerini ortaya çıkardı.

Kalıp fotoğrafına baktığımızda tamamen bir hibrit tasarımı görüyoruz. Görünüşe göre Intel’in bu gizemli 14. nesil işlemcisinde toplamda 8 adet E çekirdeği, 2 adet P çekirdeği ve 2 adet daha E çekirdeği yer alıyor. P çekirdeklerinin her biri 2-5.3.0 MB L3 önbelleğe sahipken E çekirdek kümelerinde çekirdek başı 2-5-3.0MB L3 önbellek görüyoruz. L2 önbelleklerde bu sayılar benzer oluyor.

Intel 14. Nesil

Bu çekirdek ve önbellek sayılarını derlersek toplamda 12 çekirdekli giriş seviyesi bir Intel Meteor Lake işlemci ile karşılaştığımızı anlıyoruz. Intel’in 14. nesil işlemcilerini 7nm üretim sürecine dayandıracağını da biliyoruz. 2023 yılında piyasaya sürülmesi beklenen bu işlemciler, 5W ve 125W arasında değişen güç tüketimine sahip modellere sahip olacak.

Verimlilik açısından üst düzey performans sunması beklenen işlemciler ülkemize de piyasaya sürülecek. Yeni gelişmeler için sıkı takipte kalın.

AMD Radeon RX 6950 XT, RX 6750 XT ve RX 6650 XT Nihayet Tanıtıldı!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.