Akıllı Telefon Mayıs 12, 2022 11:50

Apple USB-C Bağlantı Noktasına Bakın Ne Zaman Geçecek!

Apple USB-C Bağlantı Noktasına Bakın Ne Zaman Geçecek!

Yıllardan beri Apple USB-C bağlantı noktasına geçiş yapacak deniliyor. Bu defa şirkete yakın bir kaynak bu defa çok sağlam bilgiler veriyor.

İnanması zor belki ama Lightning konektörünün iPhone modellerinde kullanılmasının üzerinden 10 yıl geçti. Apple’ın ilk olarak 2012 yılında iPhone 5 ile birlikte duyurdu bağlantı standardı yıllardan beridir değişime uğramadı. Son raporlara göre Apple USB-C bağlantı noktasına geçiş yapacak, fakat bunun için bir buçuk yıl daha beklememiz gerekecek. Tanınmış analist Ming-Chi Kuo’nun konu hakkında aktardığı son gelişmelere bildiriyoruz.

Avrupa Komisyonu, cep telefonu ve elektronik cihazların şarj girişlerinin aynı standartta olmasını ve birlik üyesi ülkelerde bu şarj cihazlarının kullanılması yönünde daha önce birçok görüş belirtti. Fakat buna rağmen Apple Lightning girişinden vazgeçmedi. Fakat yeni bir gelişme Apple’ın direncinin artık kırıldığını gösteriyor.

Apple USB-C Bağlantısını Gelecek Yıl Kullanacak

Apple’a yakınlığıyla bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, sonunda bu Lightning konektörünü terk edecek ve daha yaygın ve popüler olan USB-C’ye geçecek. Ancak bu gelişme iPhone 15 ile birlikte gerçekleşecek.

2023’ün ikinci yarısında piyasaya çıkacak olan yeni iPhone, Lightning portunu terk edecek ve bir USB-C portuna geçecek. USB-C, iPhone aktarım ve şarj hızlarını iyileştirebilir, ancak son özellikler yine de iOS desteğine bağlı olacak.

Ming-Chi Kuo

Kuo’nun bu açıklamasından yola çıkarak Apple’ın art arda iki yılda radikal iki değişime imza atacağını söyleyebiliriz. Öncelik iPhone 14 Pro ile birlikte yıllar sonra çentiksiz tasarıma geçiş yapılacak. Bir diğer büyük değişim şirketin Type-C bağlantı noktasına geçmesi olacak.

USB-C Girişli AirPods Şarj Kutusu Yaptılar

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.