Mobil Mayıs 12, 2022 15:48

Android Ekosistemi için Müjdeli Haber!

Android Ekosistemi için Müjdeli Haber!

Google, Android ekosistemi için yeni detayları paylaştı. Apple’ı gafil avlayacak olan Google, yeni sunacağı özellikler ile dikkat çekiyor.

Google, Google I/O 2022’de, 2022’de Android ekosistemi için çoklu cihaz işlevinde yapılan bazı çok önemli değişiklikler de dahil olmak üzere, tüketici ürünleri ve hizmetleri için yeni iyileştirmeleri açıkladı. Apple’ı gafil avlayacak olan Google, Android tutkunlarına sunacağı benzersiz deneyimler ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaracak.

Matter Android’e geliyor

Google, 2011’de akıllı ev pazarına ilk girişinden bu yana, evdeki akıllı cihazları bağlamak için yeni bir IP tabanlı protokol olan Matter üzerinde çalışıyorlar. Sonunda, Matter özellikli akıllı ev ürünleri Android için yerleşik desteğe sahip olacak. Böylece onları ağınıza, Google Home’a ​​ve diğer destekleyici uygulamalara kolayca bağlamak için Fast Pair’i kullanabilirsiniz.

Yayınlamayı desteklemek için Google TV uygulaması

Yerleşik Chromecast, ses, fotoğraf ve video içeriğini hoparlörler, ekranlar ve Akıllı TV’ler gibi desteklenen cihazlarla kolayca paylaşmanıza olanak tanır. Google Play Filmler uygulaması bir Google TV uygulaması haline geldiğinde bariz bir şekilde eksik olan Google TV uygulamasına, akıllı telefonunuzdan TV’nize şov veya film yayınlama özelliği eklendi.

Ses cihazları arasında sorunsuz geçiş

Google yakında bazı Sony, JBL ve Pixel kulaklıklarda otomatik ses geçişini etkinleştirecek. Ayrıca, bu özelliği kendi teknoloji yonga setlerini kullanan ek kulaklıklara getirmek için Qualcomm ve diğer ortaklarla işbirliği yaptıklarını da belirttiler.

Android ekosistemi

Telefon Merkezi

Telefon Merkezi, Chromebook’unuzun Android telefonunuzdan metin alıp göndermesini sağlar. Google ayrıca, uygulamayı dizüstü bilgisayarınıza yüklemek zorunda kalmadan mesajlaşma uygulamalarını Android telefonunuzdan Chromebook’unuza aktarabilmeniz için Phone Hub’ı geliştirmek istiyor.

RCS Mesajlaşma için yeni güncellemeler

Yüksek kaliteli fotoğrafları paylaşma, gösterge yazma, Wi-Fi üzerinden mesaj gönderme ve daha iyi bir grup mesajlaşma deneyimi elde etme yeteneğinin yanı sıra açık beta için grup konuşmalarınıza şifreleme getiriyor.

Diğer Google uygulamaları ve hizmetleriyle sorunsuz entegrasyon

Cüzdan: Bir Cüzdan’a ulaşım kartı eklediğinizde, rotaları kontrol ettiğinizde kart ve bakiye Google Haritalar’da görünür. Bakiyeniz düşükse, istasyona varmadan önce dokunup ücret ekleyebilirsiniz. Google, Haritalar’ın da sürükleyici bir görüntüleme deneyimi kazanacağını belirtti.

Acil Konum Servisleri (ELS): Wear OS kullanıcıları, acil bir durumda arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişim kurma olanağına sahiptir. Cihazlarınız, tıbbi acil durumlar veya doğal afetler gibi kriz zamanlarında, iletişimlerinizi ve dijital kimliklerinizi güvende tutmanın ötesinde hayati önem taşıyabilir.

Wear OS’de uygulama desteği: Watch4 serisiyle başlayan Google Asistan, sonunda Samsung Galaxy saatlerinde kullanılabilecek. Wear OS için Google Asistan, sesle kontrol edilen yol tariflerini kullanmanıza veya hatırlatıcılar yapmanıza izin verecek şekilde yeni sürüme geçirildi. Google ayrıca Spotify, Adidas Running, LINE ve KakaoTalk gibi uygulamaları içerecek şekilde Wear OS’nin uygulama seçimini genişletiyor. Bu yılın ilerleyen saatlerinde SoundCloud ve Deezer uygulamaları da geliyor.

Tablet için optimize edilmiş uygulamalar: Android 12L ve Android 13’te bilgileri daha büyük bir ekranda daha erişilebilir hale getiren arayüz değişiklikleri. Ekstra alandan yararlanacak uygulamalardan bazıları YouTube Müzik, Google Haritalar, Mesajlar ve diğerleridir. Ayrıca bu yıl deneyimlerini geliştirmek için TikTok, Zoom, Facebook ve diğerleriyle birlikte çalışıyoruz.

Google Play yakında tüm tablet dostu uygulamaları aramanıza izin verecek. Bu sonbaharda, Android 13 bu özellikleri akıllı telefonlara ve tabletlere getirecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.