Windows Mayıs 11, 2022 11:22

Windows 11 Yeni Özellikler ile Güncelleniyor!

Windows 11 Yeni Özellikler ile Güncelleniyor!

Microsoft yeni işletim sistemi Windows 11 için yeni özellikler duyurdu. Yeni güncelleme ile işletim sistemine bir dizi yenilik eklenecek.

Microsoft, Erişilebilirlik Zirvesi 2022 açılış konuşmasında Windows 11’e gelen birçok yeni erişilebilirlik özelliğini duyurdu. Şirket görünüşe göre bu ay RTM için Windows 11 22H2’yi hazırlıyor. Yeni özellikler arasında daha sürükleyici bir Odak deneyimi, sistem genelinde canlı altyazı, daha verimli sesli erişim araçları ve daha gerçekçi Ekran Okuyucusu sesleri yer alıyor.

Windows’u daha erişilebilir hale getirmek için bu yeni özelliklerin çoğu, Windows Insider’lar tarafından Geliştirme ve Beta Kanal sürümlerinde zaten test edilmişti. Şimdi ise herkesin beğenisine sunulacak.

Windows 11 Odağı

“Odak”, Windows’un “Odak Yardımı” ve “Rahatsız Etme” yeteneklerinin önceki sürümlerinin bir uyarlamasıdır. Artık Bildirim Merkezi’ne dahil edilmiştir ve farenin bir tıklamasıyla etkinleştirilebilir. Ayarlandıktan sonra, Windows aksi belirtilmedikçe bildirimleri gizleyerek kesintileri sınırlar.

Ayrıca, Microsoft, Bildirim Merkezi’ne, belirli bir süre için Odak modunu etkinleştirecek bir “iş” zamanlayıcısını kolayca oluşturmanıza olanak tanıyan yeni bir Odak Oturumları özelliği ekledi. Etkinleştirildiğinde, Windows Rahatsız Etme’yi etkinleştirir ve kesintileri daha da azaltmak için görev çubuğu rozetlerini devre dışı bırakır.

Canlı Altyazılar

Microsoft’un yakında çıkacak Canlı Altyazılar seçeneği, Android cihazlar için zaten mevcut olan bir araçtır. Herhangi bir kaynaktan gelen sesi analiz eden ve konuşulan kelimeleri tanımladığında metni görüntüleyen sistem çapında bir altyazı işlevidir. Microsoft’un Windows kullanıcıları için kendi muadilini geliştirdiğini görmek çok güzel.

Yardımcı program da son derece özelleştirilebilir. Üst, yan ve alt dahil olmak üzere pencerenin herhangi bir yerine yerleştirilebilir. Metin ve resim yazısı panellerinin boyutunu, yazı tipini veya saydamlığını da ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, ön kurulum tamamlandıktan sonra, bu Canlı Altyazılar değerlendirilir ve çevrimdışı gösterilir, böylece çalışması için bağlı olmanız gerekmez.

Sesli Erişim

Windows 11’deki en son Sesli Erişim seçeneği, bilgisayarınızı yalnızca sesinizi kullanarak çalıştırmanıza olanak tanıyan mevcut Ses Tanıma işlevinin daha verimli bir sürümüdür. Sesle Erişilebilirlik, sözcükler ve tümcecikler kullanarak fare ve klavye kullanmak yerine Windows ile konuşmayı mümkün kılar.

Etkinleştirildiğinde, kullanıcı belki de Windows’tan “Başlat’ı Aç” veya “Microsoft Store’a Git” gibi görevleri yapmasını isteyebilir ve daha sonra “Web sayfasını aç” gibi ortak komutları kullanarak uygulamayla etkileşime girebilir.

Windows 11

Windows Ekran Okuyucusu

Son olarak, Microsoft, Windows Ekran Okuyucusu işlevi için daha gerçekçi vokalleri vurguluyor. Microsoft Sam’in sesi kaldırıldı ve en sonuncusu artık kullanılabilen Microsoft Aria, Microsoft Guy ve Microsoft Jenny sesleri. Microsoft’a göre, “doğal” tonlarının anlaşılmasının daha kolay olduğu söyleniyor.

Bu özelliklere ek olarak Microsoft, tüm bireylerin erişebileceği gelecekteki ürünleri geliştirmesine yardımcı olmak için yeni bir Kapsayıcı Teknoloji Laboratuvarı başlattı. Ayrıca, yeni bir uyarlanmış PC aksesuarları serisi gösterdi, Edge’deki yeni erişilebilirlik özelliklerine dikkat çekti ve Xbox oyun geliştiricilerine kullanımı daha kolay oyunları nasıl yapabileceklerini anlattı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.