Intel Mayıs 11, 2022 16:50

Intel 12. Nesil Alder Lake-HX İşlemcileri ile Şov Yaptı

Intel 12. Nesil Alder Lake-HX işlemcileri ile adeta şov yaptı. 16 çekirdekli bu işlemci AMD'nin işini zorlaştıracak gibi görünüyor.
Intel 12. Nesil Alder Lake-HX İşlemcileri ile Şov Yaptı

Intel, iş istasyonları ve oyun dizüstü bilgisayarları için Intel 12. Nesil Alder Lake-HX işlemcilerini resmen piyasaya sürdü. Şirket, bunları bugüne kadar piyasaya sürülen dizüstü bilgisayarlar için en hızlı yongalar olarak nitelendiriyor. bu işlemciler dizüstü bilgisayar segmentinde henüz gelmemiş en yüksek çekirdek sayısını ve çılgınca performans sunuyor.

Intel 12. Nesil Alder Lake-HX özellikleri

12. Nesil Intel Alder Lake-HX CPU’lar basitçe söylemek gerekirse, Alder Lake-S ‘Desktop’ dizüstü bilgisayar segmenti için yeniden tasarlandı. Yeni yongalar masaüstü dizisinden çok farklı görünmeyebilir. Ancak mevcut Alder Lake-H (45W) SKU’ları üzerinde bazı harika değişiklikler getiriyorlar.

Intel, bu CPU’ları mobil iş istasyonu platformları, targetting Mühendisleri, Bilim İnsanları ve Meraklıları için özel olarak tasarlamıştır. Bunu mümkün kılmak için, mevcut Intel Alder Lake-S ‘Masaüstü’ kalıbının, bu tür boyut kısıtlı cihazlara entegre olmak için inceltilmesi gerekiyordu.

Bu amaçla Intel, 12. Nesil Alder Lake-HX’in kalıp yüksekliğini 2,0 mm’ye (4,4 mm’ye kıyasla) indirgedi. Bu, yükseklikte 2,2 kat azalma anlamına gelirken, paketin geri kalanı 45 x 37,5 mm’de aynı ölçüdedir. Kalıp ayrıca masaüstü hattının kullandığı LGA form faktörüne karşı BGA form faktöründe gelir.

Intel’in 12. Nesil Alder Lake-HX Mobility CPU’ları, DDR5-4800 ve DDR4-3200 belleği destekleyecek şekilde donatılıyor. Bazı dizüstü bilgisayarlar, kullanıcıların ECC (Hata Düzeltme Kodu) belleğini donatmalarına bile izin veriyor.

Kapasitelere gelince, iş istasyonu platformları çok fazla sistem belleğine ihtiyaç duyar. Bu nedenle CPU’lar, kanal düzeni başına 2 DIMM ile dört DIMM’de 128 GB’a kadar kapasiteleri destekliyor.

Alder Lake-H’ye göre bir diğer önemli yükseltme, Alder Lake-HX’in genişletilmiş PCIe yetenekleri sayesinde mümkün olan daha geniş IO desteğine sahip olmasıdır.

CPU’lar 16 Gen 5.0 ve 4 Gen 4.0 hattı sunar. Bunlara ek olarak, PCH 16 Gen 4 şerit ve 12 Gen 3 şerit sunuyor. Kombine olarak, dizüstü bilgisayar platformu için yıkıcı olan 16 Gen 5 şerit, 20 Gen 4 şerit ve 12 Gen 3 şerit elde edersiniz.

Bu, ayrı bir GPU, 4 adede kadar SSD ve 2 adede kadar ayrı Thunderbolt denetleyicisinin bu yongalarla çalışan üst düzey bir dizüstü bilgisayarda kullanılmasına olanak tanıyor.

Yeni Nesil AMD Ryzen 7000 Serisi İşlemciler için Tarih Verildi!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.