Akıllı Telefon Mayıs 11, 2022 8:50

Huawei Mate 40, 5G Desteğiyle Küllerinden Doğuyor

Huawei, akıllı telefonlarını farklı üreticilere lisanslamaya devam ediyor. Son olarak Huawei Mate 40 5G desteğiyle yeniden isimlendirildi.
Huawei Mate 40, 5G Desteğiyle Küllerinden Doğuyor

Huawei’in akıllı telefon dünyasında karşılaştığı en büyük zorluklardan biri de akıllı telefonlarına 5G desteği sunamaması. Bir dönem pek çok donanımı tedarik etmekte bile sorunlar yaşayan Huawei, son dönemde art arda gelen telefon duyuruları sonrasında bu sorunla kısmen de olsa geride bırakmış görünüyor. Huawei’in 5G işlemciler tedarik etme sorunu ise devam ediyor. Fakat Huawei bu sorunu aşmak için mevcut ve bazı eski telefonlarını Çinli üreticilere lisanlamaya başladı. Sözünü ettiğimiz markalardan biri de TD Tech. Daha önce giriş ve bazı orta segment telefonlar duyuran üreticiden bu defa üst segmenti hedefleyen bir telefon geldi. TD Tech M40 adlı telefon tamamen Huawei Mate 40 modelini referans alıyor. Tabii donanım özelliklerinde ciddi farklar söz konusu.

TD Tech M40 görünüm noktasında Mate 40’tan farksız görünüyor. Ön bölümde kavisli ekran, arka bölümde ise yuvarlak kamera modülü göze çarpıyor. Telefonda 6.5 inç büyüklüğünde Full HD+ çözünürlüğünde AMOLED ekran yer alıyor. HDR10+ desteği içeren ekran ne yazık ki 60Hz tarama  hızıyla geliyor. Telefon ayrıca hafif çiseleyen yağmurdan korunmak için IP53 toza ve suya dayanıklılık derecesine sahip.

TD Tech M40, Huawei Mate 40 modelinden farklı olarak 5G desteğiyle geliyor. Huawei Mate 40’da Kirin 9000 4G işlemcisi yer alırken, M40’ta MediaTek’in 5G destekli Dimensity 1000 işlemcisini görüyoruz.

Telefonun arka kısmında üç kamera bulunuyor. Ana kamerada 64 megapiksellik bir sensör yer alıyor. 4K video kaydı gerçekleştiren bu kameraya 16 megapiksel ultra geniş açılı (aynı zamanda makro kamera) ve 8 megapiksel telefoto kamera eşlik ediyor. Ön bölümde ise 13 megapiksel geniş açılı bir selfie kamerası bulunuyor.

Android 10 tabanlı HarmonyOS 2.0 sürümüyle çıkış yapan telefonda 40 watt hızlı şarj destekli 4.200 mAh pil bulunuyor. Bu pil aynı zamamda 40 watt kablosuz şarj desteği de içeriyor. Stereo hoparlörün de yer verildiği telefon 13 Mayıs tarihi itibariyle raflarda olacak. Fiyata gelince;

  • 8GB + 128GB – 594 $
  • 8GB + 256GB – 668 $

Huawei Mate 50 Pro’nun İşlemcisi Belli Oldu

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.