Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 9, 2022 8:23

TRT Netflix’e Rakip Bir Platform Oluşturacağını Açıkladı

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, TRT olarak 2023 yılında Netflix 'e karşı uluslararası bir platform oluşturacaklarını açıkladı.
TRT Netflix’e Rakip Bir Platform Oluşturacağını Açıkladı

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı, Uluslararası Genç İletişimciler Forumu’ndaki konuşmasında 2023 yılında Netflix’e alternatif uluslararası bir dijital platform inşa edeceklerini söyledi. Sobacı, dijital çağda insanların çok büyük bir bilgi akışıyla muhatap olduğunu ve bunun sonucunda da bilgiye bağımlı hale geldiklerini belirtti. TRT, 20223 yılında Netflix ‘e alternatif bir platform oluşturak açıklamasının detaylarına bakalım.

TRT Netflix ‘e Rakip Olur mu?

Dünya genelinde 220 milyondan fazla üyesi bulunan Netflix 2020’de piyasa değeri bakımından en büyük eğlence/medya şirketi oldu. Dünyanın birçok ülkesinde hem içerik üretimi hem de dağıtımı yapan Netflix’e rakip olabilmek için yeni platforma TRT’nin dev bütçeler ayırması gerekiyor. Önümüzdeki süreçte konu hakkında yapılacak açıklamalarla birlikte TRT’nin alternatif platformu hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağımızı düşünüyoruz.

Öte yandan Sobacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Doğru bilgiye olan ihtiyacın her geçen gün arttığını söyleyen Sobacı, “Doğru bilgiyi nereden bulacağız? Kamu yayıncısı ya da özel yayın grupları verebilir. Özel yayın gruplarından bunu beklemek biraz safiyane bir yaklaşım olur. En nihayetinde kâr güdüsüyle hareket ederler. Bunun gerektirdiği içeriği üretirler. Türkiye’de o yayın gruplarının bir sahiplik yapısı var. O sahiplik yapısından farklı, onun çıkarlarından gayrı, uyuşmayan içeriği üretmesini beklemek zor. O zaman karşısında kim var? Kamu yayıncısı var. Kamu yayıncısı kamu yararı doğrultusunda hareket etmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Sobacı, TRT’nin 2023 yılında ‘Netflix’e alternatif uluslararası bir dijital platform inşa edeceğini’, gençlik platformu kuracağını ve filmlerle oyunlara yatırım yapmaya devam edeceğini de söyledi.

Disney+ Türkiye Kaçış Dizisinin İlk Fragmanını Yayınladı

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.