Apple Mayıs 6, 2022 9:24

Apple, Google ve Microsoft Güvenlik için Birleşti!

Apple, Google ve Microsoft güvenlik için FIDO standartına geçiş yapacağını duyurdu. Peki, bu standart nedir ne işe yarar?
Apple, Google ve Microsoft Güvenlik için Birleşti!

Dünya Parola Günü’nde Apple, Google ve Microsoft, kimlik doğrulama standartlarını geliştirmek ve desteklemekle görevli açık bir endüstri birliği olan FIDO İttifakı ve World Wide Web Konsorsiyumu’nun parolasız oturum açma standardı için desteği artırma çabalarını duyurdu.

Yeni yaklaşım, web sitelerinin ve uygulamaların tüketicilere cihazlar ve platformlar arasında tutarlı olacak. Ayrıca güvenli ve kolay parolasız oturum açma olanağı sağlamasına yardımcı olacağı söyleniyor.

FIDO Standardı Apple, Google ve Microsoft tarafından zaten desteklenmektedir. Ancak mevcut uygulama yine de kullanıcının parolasız oturum açma mekanizmasını etkinleştirmeden önce her uygulamada veya web sitesinde kimlik doğrulaması yapmasını gerektirir.

Ancak, yeni uygulama yakında kullanıcıların parmak izlerinin veya yüzlerinin basit bir doğrulaması veya bir cihaz PIN’i gibi FIDO kimlik bilgilerini tekrar kaydolmak zorunda kalmadan birçok cihazda kullanabilmelerini sağlayacak.

FIDO nedir?

Bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için herhangi bir web tarayıcısı veya platform kullanılabilir. FIDO kimlik bilgileriyle, parola veya kurtarma yöntemine gerek kalmadan çoklu oturum açma seçeneği olacaktır. İşletim sisteminden bağımsız olarak yakındaki başka bir cihazın kimlik bilgilerini kullanarak yeni bir cihazı doğrulama yeteneği, yeni standarda eklenen başka bir özelliktir.

FIDO

Telefonunuzu kaybetseniz bile, geçiş anahtarlarınız bulut yedeklemesinden yeni telefonunuzla güvenli bir şekilde senkronize edilir ve böylece eski cihazınızın kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Gelecekte, FIDO’nun bu yeni yaklaşımı, hizmet sağlayıcıların alternatif bir oturum açma veya hesap kurtarma yöntemi olarak parolalara ihtiyaç duymadan FIDO kimlik bilgileri sunmalarını sağlayacaktır.

Bu yeni özelliklerin önümüzdeki yıl boyunca Apple, Google ve Microsoft platformlarında kullanıma sunulması bekleniyor.

Android Telefona Lightning Giriş Taktılar! Görenler Şok

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.