iPhone Mayıs 5, 2022 15:18

iPhone 14 Serisinde Son Dakika Değişikliği!

Panel üreticisi BOE, iPhone 14 serisindeki ekran tasarımının değişmesinden dolayı üretimi durduru. Peki, yeni tasarım nasıl olacak?
iPhone 14 Serisinde Son Dakika Değişikliği!

Yeni bir tedarik zinciri raporuna göre, Apple, Çinli ekran paneli üreticisi BOE ile bağlarını neredeyse kesti. Tedarikçi, iPhone 14 üretiminde kullanılan OLED panellerinin tasarımında bir değişiklik yaptı. Bilmeyenleriniz için BOE, 2021’den beri 6.1 inç iPhone OLED panelleri için Apple’ın tedarikçilerinden biri konumunda. Elec, firmanın iPhone üreticisine diğer tedarikçilerden nispeten daha az sayıda ekran paneli tedarik ettiğini bildirdi. Raporda, şirketin üretiminin de son dört ay içinde düştüğü belirtiliyor.

Başlangıçta, BOE’nin azalan üretim hacmi, sürücü IC’leri tedarikçisi LX Semicon’un Apple için başka bir ekran tedarikçisi olan LG Display’den gelen siparişlere öncelik vermesi nedeniyle ekran sürücüsü devrelerinin yetersizliğinden sorumlu tutuldu.

Ek olarak, rapor Apple’ın BOE’nin OLED panel üretiminde bir değişiklik keşfettiğini ve bu nedenle tedarikçiye üretimi durdurmasını söylediğini iddia ediyor. BOE’nin OLED panelindeki ince film transistörlerinin devre genişliğini arttırdığı bildirildi.

iPhone 14

Bununla birlikte, Apple‘ın henüz tedarikçiyle bağlarını koparmayı planlamadığı bildiriliyor. BOE’nin iPhone ekran satıcıları listesine dahil edilmesi, LG Display ve Samsung Display gibi diğer uzun süredir Apple tedarikçileri üzerinde baskı oluşturuyor. Baskı, Apple’ın bu satıcılara verdiği daha büyük siparişlerin en iyi fiyata yerine getirilmesini sağlıyor.

Elec, BOE’nin iPhone 12 üretiminin başlamasından bu yana bir iPhone ekran tedarikçisi olduğunu belirtti. Ancak şirket, 2021’de kullanılan tüm iPhone ekranlarının sadece yüzde 10’unu üretti. Şu anda, Sichuan’daki fabrikasının faaliyette kaldığı ve muhtemelen Apple’ın gereksinimlerini karşılayan bir geçici çözüm geliştirdiği bildiriliyor. BOE’nin ayrıca 2023 model iPhone’lar için önemli bir ekran tedarikçisi olduğu söyleniyor.

Apple ile BOE El Sıkıştı! Peki, iPhone Fiyatları Düşer Mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.