Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 3, 2022 8:48

Internet Explorer Kapatılıyor! Bir Devrin Sonu

Microsoft ilk göz ağrısı internet tarayıcısı Internet Explorer için tarih verdi. Yazılım devi ayrıca bu tarayıcıyı kullanmayın uyarısı yapıyor. Internet Explorer kapatılıyor.
Internet Explorer Kapatılıyor! Bir Devrin Sonu

16 Ağustos 1995 tarihinde yaklaşık 25 yıl önce kullanıma sunulan Internet Explorer kapatılıyor. Microsoft’un 11. sürüm sonrası geliştirmediği tarayıcının 15 Haziran 2022 sonrası tamamen kapatılacağı bildirildi. Microsoft ayrıca kurumsal müşterilerine gönderdiği e-postada Internet Explorer’ı kullanmamaları yönünde uyarılarda bulunuyor.

Internet Explorer Kapatılıyor!

2016’dan bu yana güvenlik iyileştirmeleri alan Internet Explorer rakip tarayıcılara göre çok yavaş kalmakta ve bu durum çoğu zaman sosyal medyada caps’lere konu olmakta.  Internet Explorer’ın yerini Microsoft Edge alacak. Microsoft Edge 2017 yılında piyasaya sürüldü ve Windows 10 sonrası bilgisayarlarda halen varsayılan tarayıcı olarak kullanılmakta.

Internet Explorer’ın gelişiminden kısaca söz etmek gerekirse;

Windows Internet Explorer (Türkçe: İnternet Kâşifi ya da İnternet Gezgini) ya da eski adıyla Microsoft Internet Explorer, Microsoft tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır. Microsoft Windows, Mac OS ve Unix sürümleri vardır, öte yandan Mac OS ve Unix sürümü artık geliştirilmemektedir.

Microsoft Windows ile birlikte öntanımlı olarak gelen Internet Explorer’ın Windows’a bütünleşik gelmesinden dolayı tarayıcı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulundurmaktadır. Windows Vista ile birlikte adı Windows Internet Explorer olarak değiştirildi. Artık Microsoft tarafından yalnızca güvenlik yaması yayınlanıyor. 12 Ocak 2016’dan bu yana sadece Internet Explorer 11 tüketicilere resmi destek vermektedir. Microsoft 20 Mayıs 2021’de, 15 Haziran 2022’de Internet Explorer için tam desteğin kesileceği  ardından alternatifin eski siteler için IE modlu Microsoft Edge olacağı açıklandı .

Microsoft Edge Ücretsiz VPN ile Geliyor!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.