Ekran Kartı Mayıs 2, 2022 11:55

NVIDIA RTX 4090 Gücüyle Bir İlke İmza Atacak!

Yeşil grafik devinin en amiral gemisi NVIDIA RTX 4090, oyun grafik kartlarında bir ilke imza atacak. İşte gelişmenin tüm detayları.
NVIDIA RTX 4090 Gücüyle Bir İlke İmza Atacak!

ABD merkezli grafik devi NVIDIA’nın Ada Lovelace AD102 mimarili ekran kartı NVIDIA RTX 4090 modelinin ne olacağını hepimiz artık biliyoruz. Dünyanın en hızlı oyun grafik kartı olacağı iddia edilen GPU, teraflops(TFLOPs) değeri açısından dünya rekoru kıracak. Gelin gelişmenin detaylarına göz atalım.

NVIDIA RTX 4090 100 TFLOPs’u Geçecek!

Ünlü GPU sızıntıcılarından ve çoğu iddiası doğru olan “kopite7kimi”nin yaptığı son paylaşımda RTX 4090 modeli hakkında önemli bir gelişme ortaya çıktı. Aktarılanlara göre RTX 4090, 100 TFLOPs değerini geçerek bir oyun ekran kartında ilk defa 100 TFLOPs değerini aşan bir ekran kartı olacağı beliriyor.

NVIDIA RTX 4090

Peki TFLOPsne anlama geliyor? TFLOPs’u bir grafik kartının işlemcisinin saniyenin trilyonda biri başına yaptığı konumlandırma işlemi olarak aktarabiliriz. RTX 4090’ın taşıyacağı inanılmaz sayıdaki CUDA çekirdeği ve temel saat hızı 2 ile çarpıldığında TFLOPS değerini elde ediyoruz. Böylece sonuçların 100 TFLOPs değerini aştığı aktarılıyor. Bir ekran kartının TFLOPs’u ne kadar yüksek olursa performansı da o derecede yükseliyor.

Eğer RTX 4090, 100 TFLOPs’u aşacak bir kurulumda gelirse, dünya üzerinde herhangi bir rakibi olmadan lider olacak. Böylece AMD’nin NVIDIA’yı geçmesi için yeni yollar araması gerekecek. Bu yıl tanıtılması beklenen RTX 40 serisinin amiral gemisinin çok yüksek güç tüketimine ihtiyaç duyacağını da hatırlatalım. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.