iPhone Mayıs 2, 2022 12:18

iPhone 15 ile Qualcomm’a Veda Edeceğiz

Apple'ın seneye tanıtacağı iPhone 15 modeli hakkında ilk bilgiler geldi. Modem konusunda Qualcomm saf dışı kalabilir. İşte detaylar.
iPhone 15 ile Qualcomm’a Veda Edeceğiz

Cupertinolu teknoloji devi Apple bir aksilik olmazsa 2023 yılında karşımıza iPhone 15 ailesi ile çıkacak. Bu cihazların tanıtılmasına daha çok bir süre olmasına rağmen yeni sızıntılar gelmeye başladı. Görünüşe göre Apple, cihazlarında artık sadece kendi donanımlarına yer vermek istiyor.

Wall Street’ten analistler, Apple’ın 2023’te iPhone 15 serisinin akıllı telefonlarında kendi 5G modemini kullanacağını iddia ediyor. TSMC bu modemi 3 veya 4nm teknolojisini kullanarak üretecek.

Kaynak, Apple’ın modemler geliştirmek için çok sayıda Intel mühendisini transfer ettiğini ve ayrıca uydu iletişiminde uzmanları işe aldığını da ekliyor. CCS’de gelişmiş analiz direktörü olan Wayne Lam, şirket içi modemlere geçmenin Qualcomm’a olan bağımlılığı azaltacağını ve maliyetleri düşüreceğini söyledi. Ek olarak, Apple’ın çipi rakiplerin çözümlerinden daha iyi çalışacak şekilde özelleştirebileceğine inanıyor. Sinyal gücü ve veri aktarım hızlarının Qualcomm’un çözümlerinden daha iyi olması bekleniyor.

iPhone 15

Apple, A ve M serisi tek çipli sistemleriyle, rakiplerinden çok daha verimli ve etkili çözümler üretebileceğini şimdiden kanıtlamış durumda. Bu yüzden modemlerle ilgili tahminler doğru olabilir. Apple, iPhone 7 ile başlayarak, Apple Intel modemleri kullanmaya başladı. Son iki nesil Qualcomm modemleri kullanmıştı.

Apple’ın kendi cihazlarında kendi ürettiği donanımları kullanması firmanın kar marjını yükselteceği gibi cihazların performansını da ciddi bir şekilde artıracak. Önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde Apple’ın cihazlarında tamamen Apple imzalı donanımları göreceğiz gibi görünüyor. RAM ve ekran paneli işine de girmesi beklenen Apple bakalım sektörü sallamaya devam edebilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

iPhone 16 ile Çentiğe Veda Edeceğiz! Ömür Biter Çentik Bitmez!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.