Akıllı Telefon Nisan 29, 2022 9:22

Sony Xperia 1 IV Karşınızda! Değişen Tek Şey Telefonun İsmi

Sony Xperia 1 IV tanıtım tarihi açıklandı. Bunun üzerinden çok geçmeden telefonun bazı görüntüleri servis edildi. Sony tasarımı değiştirmiyor.
Sony Xperia 1 IV Karşınızda! Değişen Tek Şey Telefonun İsmi

Beklenen Sony Xperia 1 IV akıllı telefonun iddia edilen canlı görüntüsü Çin’in sosyal medya platformu Weibo’da ortaya çıktı. Xperia 1 V veya tamamen farklı bir isim olarak da adlandırılabilecek amiral gemisi telefon, siyah bir koruyucu kılıf içine yerleştirilmiş görünüyor. Fakat bu kılıftaki bu görüntü bile telefondan Google Asistan butonunun kaldırıldığı gösteriyor.

Sony, 11 Mayıs tarihinde yeni nesil amiral gemisi telefonun duyurusunu gerçekleştirecek. Sony’nin yayınladığı ilk videoda tanıtım tarihinin onaylanmasının dışında telefona hızlı bir bakış da atılıyor. Buradaki görünü Xperia 1 IV’ün Xperia 1 III’ten çok da farklı olmayacağı, hatta neredeyse aynı bir görünüme sahip olacağını onaylıyor. Sızdırılan görüntüye dikkatli bakıldığında Xperia 1 IV’ün uzun bir yapıda olduğu yani 21:9 en boy oranına sahip olacağını görüyoruz. Buradaki ayrıntı ise üst çerçevenin ilginç bir şekilde daha kalın görünmesi.

Sony Xperia 1 IV Özellikleri

Akıllı telefonda 6.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olacak. Bu ekran 21:9 en boy oranına, 120Hz tarama hızına sahip olup 4K çözünürlüğünde bir OLED panael olacak. Ekranın Gorilla Glass Victus koruma ve HDR desteği alması muhtemel.

Sony’den alıştığımız üzere Xperia 1 IV’te IP68 sertifikası bir kez daha yer alacak. Öte yandan telefon kısa süre önce Sony XQ-CT54 model numarasıyla Geekbech kriter testinde belirdi. Burada tek çekirdekte 1204, çoklu çekirdekte ise 3352 puan alan telefonun Snapdraogn 8 Gen 1 işlemcisinden güç alacağı onay almış durumda. Yine buradaki bilgilere göre telefon Android 12 sürümüyle çıkış yapacak ve bünyesinde 12GB RAM bulunduracak.

45 watt hızlı şarj destekli 5.000 mAh büyüklüğünde bir pil taşıması beklenen telefonda kamera tarafında önemli bir gelişme bekleniyor. Kaynaklara göre telefonda ana kamera, ultra geniş açılı ve telefoto kameranın yanında bir periskop kamera konumlandırılacak. ZEISS imzalı olması beklenen kamera birimi böylece daha etkili yakınlaştırma gerçekleştirecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.