Akıllı Telefon Nisan 29, 2022 20:49

Honor Çin Pazarında Zirveyi Öyle Bir Ele Geçirdi Ki!

Honor Çin pazarında güçlü rakiplerini geçerek zirvenin yeni sahibi oldu. Huawei'in eski alt markası kolay kolay zirveyi bırakmayacaktır.
Honor Çin Pazarında Zirveyi Öyle Bir Ele Geçirdi Ki!

Huawei alt markası Honor’u Kasım 2020’de Shenzhen Zhixin New Information Technology adlı bir kuruluşa sattı. Bu gelişme Honor’un ABD ambargolarından kurtulması anlamına da geliyor. Nitekim Honor’un daha sonra duyurduğu akıllı telefonlarda hem 5G bağlantısını hem de Google uygulama ve servislerini gördük. Honor ülkesi Çin başta olmak üzere birçok ülkede zaten genç kullanıcıların ilgi duyduğu bir markaydı. Yaptırımlar sonra satışlarda kısa süreli düşüş yaşansa da, satış işlemi sonrası toparlanma çok da uzun sürmedi.

Honor Çin Pazarında 1 Numara

Canalys tarafından yayınlanan yeni bir rapor Çin telefon pazarında devam eden kıyasıya rekabeti gözler önüne seriyor. Yayınlanan verilere göre Honor 2022 birinci çeyreği itibariyle Çin’in bir numaralı akıllı telefon üreticisi oldu.

2021’in birinci çeyreğinde sadece yüzde pazar payına sahip olan marka, 2022’nin birin çeyreğinde pazar oranını yüzde 20’ye çıkarmayı başardı. Şirket ilk üç aylık dönemde 15 milyon milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirdi.

Listenin ikinci sırasında OPPO’yu görüyoruz. Bir önceki yıl aynı dönemde Vivo ile zirveyi paylaşan OPPO cephesinde yıllık yüzde 34’lük bir pazar kaybı söz konusu. OPPO’nun Çin’deki pazar payı yüzde 13.9 olarak açıklandı.

iPhone 13 rüzgarını arkasına alan Apple bir önceki yıl aynı dönemde kıyaslandığında pazar oranını yüzde 11.8’den yüzde 13.8’e yükseltmiş görünüyor. Listenin dördüncü sırasında yüzde 12.2 pazar payı ile Vivo’yu, beşinci sırada ise yüzde 10.6’lık payıyla Xiaomi’yi görüyoruz. İlk beş marka içerisinde sadece Honor ve Apple Çin pazarında satış adetlerini artırmayı başardı.

AnTuTu Dünyanın En Güçlü Android Telefonlarını Açıkladı

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.