Qualcomm Nisan 28, 2022 13:25

Qualcomm Nuvia İşlemcili PC’ler Yakında Geliyor!

Qualcomm'un yeni dizüstü işlemci çözümü Qualcomm Nuvia için geri sayım başladı. 2023 yılında PC tarafında sıçrama yaşanacak.
Qualcomm Nuvia İşlemcili PC’ler Yakında Geliyor!

Qualcomm, CPU ve teknoloji tasarımında uzmanlaşmış bir şirket olan Nuvia’yı Temmuz 2021’de satın almıştı. Kasım ayında 2021 Yatırımcı Günü’nde şirket, 2022’de dizüstü bilgisayarlar için kendi yongalarını oluşturmaya başlayacağını söyledi. Bugün, kazanç açıklaması sırasında, Qualcomm’un Başkanı ve CEO’su Cristiano Amon, şirketin hala kendi yongaları üzerinde çalıştığını doğruladı. Qualcomm Nuvia işlemcili laptoplar ile sektörde yeni bir devir başlayabilir.

Qualcomm laptop alanında boy göstermeye hazırlanıyor

Şirketin CEO’su, kendi Qualcomm silikonunun geliştirilmesiyle ilgili bir güncelleme hakkındaki bir soruyu yanıtlarken, NUVIA ekibi tarafından tasarlanan kendi CPU’sunu geliştirme yolunda olduğunu söyledi. Bunun, kuruluşta yüksek ölçeğe odaklanmak için performans katmanını hedefleyeceğini söyledi ve çipe dayalı Windows PC’lerin 2023’ün sonlarında beklendiğini de sözlerine ekledi.

Çiplerin 2022’de örneklenmesi ve 2023’ün başlarında piyasaya sürülmesi beklendiğinden bu uzun bir süreç olacak. Ayrıca Qualcomm’un mobil endüstri için bir iletişim şirketinden akıllı uç için gerçekten bağlı bir işlemci şirketine dönüştüğünü söyledi.

Qualcomm, 2022 mali yılının ikinci çeyreğinde yıllık %41 artışla 11.16 milyar dolar net gelir, %68 artışla 3,7 milyar dolar ve çip segmenti gelir ve %52 artışla 9,55 milyar dolar olarak bildirdi.

Qualcomm Nuvia

Qualcomm, Samsung, Xiaomi, Oppo, Vivo ve Honor gibi önde gelen akıllı telefon OEM’leri ile devam eden rekabet sayesinde yükseldi diyebiliriz. Snapdragon’un premium ve üst düzey Android için tercih edilen mobil teknoloji platformu olmaya devam ettiği cep telefonlarında 6,3 milyar dolarlık rekor gelir yaşandı. Qualcomm, şimdi Samsung’un Galaxy S22 akıllı telefonları için birinci sınıf işlemci hacminin yaklaşık %75’inin, Galaxy S21’deki yaklaşık %40’lık bir artış olduğunu söyledi.

Qualcomm Snapdragon 7 Serisi Çipin Detayları Açıklandı

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.