Android Nisan 27, 2022 8:32

Android 13 Beta 1 Çıktı! Siz Daha Android 12 Bekleyin!

Arama devi Google, geliştiriciler için Android 13 Beta 1 güncellemesini yayınladı. Daha çoğu telefon Android 12 ile tanışamadı...
Android 13 Beta 1 Çıktı! Siz Daha Android 12 Bekleyin!

Google bugün ilk Android 13 beta sürümünü yayınladı. Daha önce arama devi Android 13 için Geliştirici Önizleme 1 ve 2’yi indirime sunmuştu. Android 13’ün son sürümü Ağustos veya Eylül’de tanıtılana kadar her ay bir tane olmak üzere yapının dört beta sürümünü görmeyi bekliyoruz. 11 Mayıs Çarşamba günü başlayacak ve 12 Mayıs Perşembe gününe kadar devam edecek olan Google I/O’da Android 13 hakkında çok daha fazla şey duyacağız. Ancak şimdilik Android 13 Beta 1 ile yetinmemiz gerekiyor.

Android 13 Beta 1 nasıl yüklenir?

Haberimizde Android 13 beta test kullanıcısı nasıl olunacağına dair adımları paylaşacak olsak da, özellikle ilk beta sürümüyle bunun riskli olduğunu belirtmek isteriz. Kritik özellikler düzgün çalışmayabilir, pil ömrü az olabilir ve uygulamalar sürekli hata verebilir. Bu yüzden Beta sürümünü günlük aktif olarak kullanmadığınız 2. telefona yüklemenizde fayda var. Bu sürüm doğal olarak tahmin edebileceğiniz gibi şimdilik sadece Google Pixel modellerine yüklenebiliyor. Eğer Pixel 4 ve sonrası modele sahipseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Android 13 beta 1’i yüklemek istiyorsanız, Pixel için Android Beta Programı’nı açın ve “Uygun cihazlarınızı görüntüleyin” yazan başlığa dokunun. Altta “+Opt In” ile Pixel’inizin resmini gösteren bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Buna basın ve sonraki 24 saat içinde, Ayarlar > Sistem > Yazılım güncellemesine giderek yükleyebileceğiniz bir OTA yazılım güncellemesi alacaksınız.

Android 13 Beta 1

Android Authority’ye göre Android 13 beta 1’deki değişikliklerden biri, bir uygulamanın telefonunuzdaki her türlü medyaya, hatta gerçekten çalıştırması gerekmeyen medyaya bile erişmesine izin veren READ_EXTERNAL_STORAGE izninin yerini alıyor.

Android 13 beta 1 ile, bir uygulamanın, görüntülere ve fotoğraflara erişmek için kullanılan READ_MEDIA_IMAGE, bir uygulamanın video dosyalarına erişmesine izin veren READ_MEDIA_VIDEO ve bir ses dosyasının bir uygulama tarafından erişilebilir.

Amaç, bir uygulamanın düzgün çalışması için gereken izne sahip olduğundan emin olmak ve yapmasını beklediğiniz görevi çok fazla izin vermeden yapmaktır. Uygulamalara telefonunuzun kullanması gerekmeyen alanlarına erişmesi için kart yetkisi verilmesini istemezsiniz. Bu, Google’ın Android’i daha güvenli hale getirme girişiminin bir parçasıdır.

iOS 15.5 Beta 2 Çıktı! Peki, Yenilik Var Mı?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.