Elon Musk Twitter Neden Satın Aldı? Neler Olacak?

Elon Musk Twitter için büyük bir meblağ ödeyerek hayalini gerçekleştirmiş oldu. Peki Elon Musk neden böyle bir harcama yaptı? Altında ne var?

Bir süredir söylenen satış gerçekleşti ve Elon Musk tam 44 milyar dolar karşılığında Twitter‘ı satın aldı. Satış süreci başladı ve ilk yarı bitmeden de bu satışın gerçekleşmesi planlanıyor. Peki bunun altında ne var? Elon Musk Twitter satışı için neden bu kadar ısrarcı oldu? Birçok kişi bu soruyu birbirine soruyor ve aslında bu sorunun belirli bir cevabı da yok ama bize Elon Musk Twitter’ı neden aldı diye sorarsanız; neden almasın ki deriz.

Zira baktığınızda Elon Musk 264 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin adamı. Kısa bir süre içinde Mars‘a gitmenin hayallerini kuran ve bu hayaller doğrultusunda dünyasına yön veren tutku dolu bir adam. Twitter yönetimi ile de bir noktada zıtlaştı ve bunu almayı kafasına koydu. Elon Musk, Twitter için 44 milyar dolar da verirdi, 54 milyar dolar da verirdi hatta 64 milyar dolar da verirdi. Arka arkaya defalarca patlayan roketlerden sonra dik olarak roketi geri indirmeyi başaran bir “inat” Twitter’ı da mutlaka alacaktı.

Açıkçası Elon Musk’ın mükemmel bir yatırım yaptığını düşünüyoruz. Nasıl ki, Mark Zuckerberg WhatsApp uygulamasını sadece 1 milyar dolara aldıysa ve Instagram için de 19 milyar dolar ödediyse önümüzdeki dönemde Twitter için de “abi adam sadece 44 milyar dolara aldı” diyebiliriz. Zira Twitter son dönemde hiç olmadığı kadar popüler bir hale geldi. Savaşlardan, politik gelişmelerden, o andaki ülkemizin ya da dünyanın gündeminden Twitter sayesinde haberdar oluyoruz.

Twitter’ın satılmasının önünü açan şeylerden birisi de Rusya – Ukrayna savaşı oldu. Twitter’ın bir anda sırf Rus olduğu için kullanıcıların hesaplarını kapatması, basın organlarının hesaplarını kapatması oldukça fazla sorgulanır oldu. Twitter’ın Amerikan Eski Başkanı Donald Trump’ın bile hesabını kapatması ise “özgürlüğün ülkesinin” sorgulanmasına sebep oldu. İşte tüm bu politikayı eleştiren Elon Musk ise Twitter’ı satın alarak bu konuda değişiklikler olacağını söyledi. Özellikle ülkemizde de oldukça fazla olan “trol hesapların” kapatılacağı ile ilgili de yorumlar şimdiden yapılmaya başlandı. Aşağıdaki videoda bu yazdıklarımızdan daha fazlasını bulabileceksiniz. Özellikle önümüzdeki süreçte sosyal medyaların kullanımı tarafında ciddi değişiklikler olabilir…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu