NVIDIA Nisan 25, 2022 20:25

Nvidia RTX 40 Serisi Radeon RX 7000’i Üzecek!

Nvidia'nın yeni canavarı Nvidia RTX 40 serisi AMD'nin RX 7000 serisine göre çok daha fazla performans sunacak. İşte son sızıntılar.
Nvidia RTX 40 Serisi Radeon RX 7000’i Üzecek!

Oyuncuların dört gözle beklediği Nvidia RTX 40 serisi hakkında her geçen gün yeni bilgi gelmeye devam ediyor. Bugün gelen bilgiler Nvidia firmasını sevenlerin çok hoşuna gidecek. Son verilere göre GeForce RTX 40 ekran kartları Radeon RX 7000 adaptörlerin aksine PCIe 5.0 desteği almayacak ancak Nvidia kartların bir avantajı daha olacak.

Kaynağa göre Ada Lovelace nesli GPU’lar TSMC tarafından 4nm (4N) işlem teknolojisinde üretilecekken, Navi 3x GPU’ların ise 5nm olacağı söyleniyor.

Nvidia’nın kısa süre önce tanıttığı Hopper GPU’ların da 4 nm’de üretildiğini düşünürsek bilgiler güvenilir görünüyor. Bununla birlikte, burada TSMC 4N proses teknolojisinin 5N’nin sadece biraz geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu nedenle önemli farklılıklar beklememelisiniz. Ancak GeForce RTX 40’ın inanılmaz güç çekişine ilişkin tüm veriler göz önüne alındığında, Nvidia için güç verimliliğinde yapılacak herhangi bir iyileştirme çok önemli olacak.

Nvidia RTX 40

Performans konusunda en yakın rakibinden bile daha hızlı olacak olan Nvidia’nın yeni serisi, fiyatı ile üzecek gibi görünüyor. Çünkü son gelen bilgiler kartın fiyatının bir hayli pahalı olacağını gösteriyor. Serinin tepe modeli ise güç tüketimi konusunda tam bir canavar olacak. Bu yüzden PSU’larınızı yenilemeniz gerekebilir. AMD cephesi ise şimdilik sessizliğini koruyor. Eğer AMD son yıllardaki yükselişini devam ettirmek isterse, RX 7000 serisinde çok fantastik teknolojiler görebiliriz.

Nvidia RTX 4090 Tam Bir Güç Canavarı Olacak

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.