Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 25, 2022 19:57

NVIDIA RTX 40 Serisi için Çok Beklenen Bir Bilgi Ortaya Çıktı

Bu yıla damgasını vuracak olan ekran kartı serisi NVIDIA RTX 40 için beklenen bir bilgi ortaya çıktı. İşte tüm detaylar karşınızda.
NVIDIA RTX 40 Serisi için Çok Beklenen Bir Bilgi Ortaya Çıktı

Yeşil grafik devinin bu yıl piyasaya süreceği NVIDIA RTX 40 serisi, uzun zamandır sızıntılara konu oluyor. Ekran kartının bu sefer gücü değil de tasarımı ile ilgili bir mevcut. Kaynak daha önce güvenilir sızıntılar yapan bir kişi tarafından geliyor. Gelin RTX 40 serisini ilgilendiren sızıntının detaylarına göz atalım.

NVIDIA RTX 40 Serisi için Arayüz Desteği Belli Oldu

Bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan Ada Lovelace grafik mimarisine dayalı GeForce RTX 40 serisinin özelliklerini ve özel konfigürasyonlarını daha önceden öğrenmiştik. Şimdi ise yeni bilgiler RTX 40 serisinin arayüzünün PCI Express Gen 4.0’ı destekleyeceğini gösteriyor.

Aslında daha önceden NVIDIA’nın bu ekran kartı serisinde PCI Express Gen 5.0 desteği getireceği düşünülüyordu. Ancak şirketin, kullanıcıların anakart değiştirme gibi sıkıntılar çekmemesi için bu yola başvurduğu ve PCI Express Gen 5.0 için henüz hazır olmadığı da aktarıldı.

Ancak ilerleyen ekran kartı serilerinde PCIe 5.0 veya PCIe 6.0 serilerini görmek şaşırtıcı olmaz. NVIDIA’nın böylece AMD’ye olan rekabetini son hızla sürdüreceğini anlayabiliriz.

RTX 40 serisinin PCIe 4.0 arayüzüne geri dönersek bunun bir sorun olmayacağını belirtmekte fayda var. Çünkü bu serideki Ada Lovelace GPU’nun ne kadar güçlü olduğunu artık hepimiz biliyoruz. En yeni gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.