iOS Nisan 25, 2022 12:22

iOS 16 Özellikleri Belli Olmaya Başladı!

Haziran ayındaki WWDC 22 etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 16 özellikleri ile yavaş yavaş karşımıza çıkmaya başladı. İşte detaylar.
iOS 16 Özellikleri Belli Olmaya Başladı!

Apple’ın WWDC 2022 etkinliğine artık az bir zaman kaldı diyebiliriz. Bu etkinlikte Cupertinolu teknoloji devi yeni yazılımlarını tanıtacak. Bu yazılımlar arasında şüphesiz ki en çok bekleneni iOS 16 ve iPadOS 16 güncellemeleri olacak. iOS 15 ile büyük çaplı yenilik sunmayan Apple’ın artık bu yıl yenilikler ile karşımıza çıkması bekleniyor. Etkinliğe yaklaştıkça iOS 16 özellikleri de kendini göstermeye başladı.

Biz de sizler için bu zamana kadar sızan iOS 16’nın öne çıkan özelliklerini bir araya getirdik. Bakalım Apple bu yıl sizi tatmin edecek yenilikler sunacak mı?

iOS 16 Özellikleri

Gelişmiş Odak Modu

Apple, bildirimleri daha az rahatsız hale getirmek için iOS 15’te Odak modlarını tanıttı. Bu özellik, günün belirli saatlerinde veya siz belirli etkinlikleri yaparken hangi uygulamaların bildirim gönderebileceğini kişiselleştirmenize olanak tanıyor. Odak profilleri , aynı Apple kimliğine bağlı tüm cihazlarınızda etkinleştirilir ve siz elinizdeki görevleri yerine getirirken dikkatinizin dağılmasına neden olabilecek herhangi bir kapsamı ortadan kaldırır.

iOS 15.5 beta derlemesinde görülen kod referanslarına göre; iOS 16’nın Odak modlarının özelliklerini genişletmesi bekleniyor.

watchOS’ten Ödünç Alınan Kilitlenme Algılama Özelliği

Adından da anlaşılacağı gibi, özellik acil servisleri arayacak ve iPhone’unuz bir kazaya karıştığınızı algıladığında muhtemelen konumunuzu acil durum irtibat kişilerinizle paylaşacaktır. Apple’ın, yerçekimindeki ani artışları veya çarpma üzerine G kuvvetlerini ölçmek için iPhone’da ivmeölçerler ve jiroskoplar kullanması bekleniyor.

Apple’ın, iPhone’lardan ve Apple Saatlerinden anonim olarak toplanan verileri kullanarak geçen yıl kilitlenme algılamayı test ettiği bildiriliyor. Şimdiye kadar Apple, 50.000’den fazlası 911 aramasını içeren 10 milyondan fazla şüpheli araba kazası tespit etti.

watchOS 9’un da bu özelliği desteklemesi bekleniyor. Bununla birlikte, özelliği destekleyen bağlı bir iPhone’dan bağımsız olarak özelliğin Apple Watch ile çalışıp çalışmayacağı henüz belli değil.

Karma Gerçeklik Kulaklığı için Barebones Desteği

Nisan ayında yayınlanan bir raporda Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın nihayet iOS 16’da yaklaşan karma gerçeklik kulaklığı için temel hazırlayabileceğini iddia etti. Şirketin WWDC’de tam cihazı sergilemeden kulaklığın veya yazılımının teknik yönlerini teorik olarak bu desteği sisteme eklemesi bekleniyor.

Apple Müzik Klasik Uygulaması

2021’de Apple, klasik müzik akışı hizmeti Primephonic’i satın aldı. iPhone üreticisinin, iOS 16 yüklü iPhone’a Apple Music’in isteğe bağlı klasik müzik merkezli bir sürümünü getirmesi bekleniyor. Kullanıcı arayüzü Primephonic’e dayalı olacak ve meta veriler klasik müzik için özelleşecek. Ek olarak, iPhone üreticisinin Apple Music kullanıcılarına parçaları uygulamadan özel Apple Classical uygulamasına yönlendirme seçeneği vermesi bekleniyor. Yeni uygulamanın bir parçası olması beklenen bir diğer önemli özellik ise kayıpsız oynatma ve Uzamsal Ses desteği olacak.

iOS 16

iPad için Yeni Çoklu Görev Arayüzü

Şu anda, iPadOS 16 kartlarında neler olduğu hakkında çok az şey biliniyor. Ancak, güncellemenin iOS 16 özelliklerinin çoğunu ve iPad’e özgü bazı iyileştirmeleri getirmesini beklemek mantıklı.

Son birkaç yılda Apple, iPadOS ve macOS arasındaki boşluğu, Slide Over , Split View ve dock gibi önceki iyileştirmelerle doldurdu. iPadOS 16 ile ilgili erken bir söylenti, yazılım güncellemesinin iPad için yeni bir çoklu görev arabirimi içerebileceğini öne sürüyor. Yeni arayüzün kesin detayları hala belirsiz.

iOS 16 alacak modeller

Söylentiye göre Apple, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve orijinal iPhone SE dahil olmak üzere daha eski iPhone’lar için destek artık sunulmayacak. iPhone 7 ve sonrası modeller iOS 16’yı alacak.

iPadOS 16 güncellemesi ise iPad mini 4, iPad Air 2, beşinci nesil iPad ve 2015 iPad Pro modellerine gelmeyecek.

Her zamanki gibi Apple, 6 Haziran’da başlaması ve 10 Haziran’a kadar sürmesi planlanan WWDC 2022’de iOS 16’yı tanıtacak. Etkinlik sonrası bu sürümün testleri geliştiriciler üzerinde başlanacak. Nihai sürümün ise Eylül ayındaki iPhone 14 etkinliğinden 1 hafta sonra yayınlanması bekleniyor.

iPadOS 16 Böyle Olsa Şahane Olur!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.