iPhone Nisan 22, 2022 11:51

iPhone 14 Pro USB-C ile Gelecek mi?

Apple'ın tepe modeli iPhone 14 Pro hakkında bilgiler gelmeye tam gaz devam ediyor. Peki, bu modelde USB-C bağlantısı bulunacak mı?
iPhone 14 Pro USB-C ile Gelecek mi?

2021’in Kasım ayında Apple’ın iPhone 14 Pro telefonlarını Lightning bağlantı noktası yerine bir USB-C konektörüyle donatabileceğine dair bilgiler vardı. Ancak şimdi başka bilgiler de ortaya çıktı. iDropNews’e göre Cupertino devi, bu yıl Pro ve Pro Max modelleri için eski Lightning bağlantı noktasını kullanabilir.

Kaynak, USB-C bağlantı noktalarına geçme konusundaki isteksizliğin ana nedeninin kâr olduğunu da ekliyor. iPhone üreticisinin daha önce portsuz bir tasarıma geçmeyi planladığı için zamanını beklediği düşünülüyordu. Ancak en son rapor, Apple’ın yalnızca kâr sorunu tarafından yönlendirildiğini söylüyor.

Apple’ın Lightning kablosu satmaya çalışan herhangi bir üçüncü şahıstan telif ücreti talep edebileceğini hatırlamakta fayda var. Başka bir deyişle, evrensel USB-C standardına geçiş, istikrarlı bir gelir akışı kaybına yol açacaktır. Bu nedenle, bağlantı noktası içermeyen iPhone nihayet piyasaya çıkana kadar şirketin imza tasarımına bağlı kalma olasılığı yüksek.

Yine de, Apple en azından iPhone’daki Lightning bağlantı noktasını güncellemeyi planladığı için her şey kötü değil. Bağlantı noktasının yeni sürümü, eski USB 2.0 hızı yerine USB 3.0 hızına sahip olacak. Bu, yeni nesil iPhone’un daha hızlı veri aktarım hızlarını destekleyeceği anlamına geliyor. Ancak kaynaklar, böyle bir bağlantı noktasının temel iPhone 14 ve yeni iPhone 14 Max modelinde olmayacağını söylüyor.

Apple Lightning

Apple bildiğiniz gibi standartlara uymaz, standartları kendisi belirler. Bu yüzden iPhone 15 serisinde de USB-C görmeyeceğiz. Apple sırf USB-C kullanmamak için iPhone 15 serisinde sadece MagSafe kablosuz şarj bile kullanabilir. Cupertinolu firma teknolojide standartlara uymamasından dolayı çok eleştirilse de kendi kitlesi tarafından alınan bu kararlar pek yadırganmıyor.

Apple Watch Series 8 Uydu Bağlantısı ile Gelebilir

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.