Akıllı Telefon Nisan 22, 2022 9:20

Apple Şarj Cihazı Yüzünden Cezaya Çarptırıldı!

Apple son üç yıldır kutu içerisinde şarj cihazı bulundurmuyor. Bu durum nedeniyle marka ceza almayı sürdürüyor. Apple son olarak Brezilya'da ceza aldı.
Apple Şarj Cihazı Yüzünden Cezaya Çarptırıldı!

Apple, 2020 yılında duyurduğu iPhone’lar birlikte kutu içerisinde şarj cihazı bulundurmamaya karar verdi. Bu gelişme pek çok kişi tarafından hayretle karşılandı. Apple bu durumun nedeninin altında çevresel etkenleri gösterse de, markanın elde ettiği milyar dolarlık kâr bunun pek de çevresel nedenlerden dolayı olmadığını gösteriyor. Apple şarj cihazı için ekstra ücret talep etmesinin yanında telefon kutularının küçülmesiyle birlikte nakliye maliyetlerini düşürmüş oldu. Yakın bir zamanda yayınlanan rapora göre Apple’ın şarj cihazını kutu içerisinden çıkarmasından dolayı elde ettiği kâr iki yılda 6.5 milyar doları aştı.

Gelelim Apple’ın aldığı cezaya. Apple’ın şarj cihazını kutu içerisinde çıkarmasına karşı dik duruş gösteren tek ülke Brezilya oldu diyebiliriz. Ülkedeki yetkililer daha önce bu nedenden dolayı Apple’a 2 milyon dolar para cezası kesti. Hatta Apple bu cezaların tekrarlanmaması için iPhone 13’ü sadece bu ülkede kutu içerisinde şarj cihazıyla satmak zorunda kaldı. Fakat önceki modellerde kutudan çıkarılan şarj cihazı ve bunun kullanıcı haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’ karşı yaptırımlar sürüyor.

Son olarak Brezilya’da bir yargıç, Apple’ın bir müşterisine kutu içerisinde şarj cihazı olmayan bir iPhone sattığı için şirketin 1000 dolar tazminat ödemesine karar verdi.

İşin ilginç tarafı birçok kullanıcı Apple’ın bu hamlesini yadırgarken, bazı Android üreticilerinin bu konuda Apple’ın peşine takılması. Bunların başında da Samsung geliyor. Samsung daha önce amiral gemisi telefonların kutusundan şarj cihazını çıkarırken, 2022 yılı ile birlikte tüm telefonlarını kutusundan şarj cihazı olmadan satmaya başladı.

Apple Para Cezası Yedi! Tutar Dudak Uçuklatıyor!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.