Apple Nisan 22, 2022 18:48

Apple M2 Samsung Ortaklığı ile Geliştiriliyor

Apple'ın yeni Mac modellerinde kullanacağı Apple M2 yonga setinin Samsung işbirliği ile geliştirildiği ortaya çıktı. İşte detaylar.
Apple M2 Samsung Ortaklığı ile Geliştiriliyor

Kore merkezli ET News’den gelen bir rapor, Apple’ın Mac’leri için Apple M2 çipini geliştirme çabalarının Samsung Electro-Mechanics’in yardımıyla devam ettiğini iddia ediyor. Rapor, Samsung’un M2 çipi için flip chip top ızgara dizisini (FC-BGA) sağlayacağını söylüyor. FC-BGA, SoC’yi birincil alt tabakaya bağlamak için kullanılan bir baskılı devre kartı bileşenidir. Şirketlerin M2 çipi için FC-BGA üzerinde birlikte çalıştıkları bildiriliyor ve bu yıl çalışmayı bitirmeleri bekleniyor.

Apple M2 için Samsung ile el sıkışıldı

Hatırlamak için, Samsung Electro-Mechanics, M1 çipinde kullanılan FC-BGA’yı da sağladı. Ancak bu detay The Elec’in bir raporuyla ortaya çıktı . M1 çipinin piyasaya sürülmesinden sonra neredeyse bir yıl boyunca gözden kaçmıştı.

Apple, M1 yongasını kendi bünyesinde tasarlamasına ve Tayvanlı dökümhane TSMC’nin bunu üretmek için münhasır haklara sahip olmasına rağmen, bazı bileşenler üçüncü taraflardan tedarik edilmektedir.

Örneğin, M1 yongasının kartı Ibiden ve Unimicron tarafından sağlanmaktadır. Apple için bu, üretimin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için hala birkaç tedarikçiyle koordine olması gerektiği anlamına geliyor.

Apple M2 Apple Mac mini

Bu arada, Kore’den gelen rapor, Bloomberg’in Apple’ın yeni M2 çipi tarafından desteklenen en az dokuz yeni Mac üzerinde çalıştığı yönündeki son spekülasyonunu yineledi. Apple’dan bu yıl ve 2023 içerisinde çok farklı Mac modelleri görebiliriz. Farklı fiyatlandırma politikası izleyecek olan Apple, Windows PC’lerin pazar payını da ele geçirmeye çalışacak.

iPhone 16 ile Çentiğe Veda Edeceğiz! Ömür Biter Çentik Bitmez!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.