iPhone Nisan 22, 2022 13:50

Apple ile BOE El Sıkıştı! Peki, iPhone Fiyatları Düşer Mi?

Apple ile BOE bir kez daha panel üretimi için el sıkıştı. iPhone 14 serisinde BOE panellerin kullanılması fiyatları bakalım etkileyecek mi?
Apple ile BOE El Sıkıştı! Peki, iPhone Fiyatları Düşer Mi?

Cupertinolu Apple ile BOE firmasının yıldızı bir türlü barışmamıştı. BOE’nin panellerinin kalitesinin altında olduğunu söyleyen Apple çoğu kez panel konusunda tekrardan Samsung veya LG’nin kapısını çalmıştı. Ancak bu durum bu yıl değişecek gibi görünüyor. En azından gelen bilgiler bu doğrultuda.

Kaynaklar, Apple’ın Çinli ekran üreticisi BOE ile bir anlaşma yaptığını söyledi. Sözleşme, iPhone 14 serisi telefonun standart versiyonu için tasarlanan OLED ekranların yüzde 25’ini kapsıyor.BOE yalnızca 6.1 inçlik paneller sağlayacak. Diğer modellerde ise yine Samsung ve LG’nin ürettiği OLED paneller kullanılacak.

Çin medya kaynakları, BOE’nin ilk kez mevcut nesil iPhone için panel tedarik edeceğini belirtiyor. Ekran üreticisi şu anda önceki nesil iPhone için paneller üretiyor. Bu bilgi, Güney Kore’den BOE’nin gelecekteki iPad’ler ve Macbook’lar için OLED paneller tedarik etmeye hazırlandığı yönündeki raporlardan sadece birkaç hafta sonra geldi. Apple’ın gelecekteki sözleşme gereksinimlerini karşılamak için BOE, Sichuan eyaletindeki B16 tesisini genişletecek ve gerekli sayıda OLED paneli üretmek için yeterli kapasiteyle donatacak.

iPhone 14 Pro

Kaynak ayrıca, BOE’nin bu tür paneller üzerinde çalışmaya başladığından bu yana en iyi yılı geçirdiğini de hatırlattı. Yıllık sonuçlar, BOE’nin yüzde 60 artışla yaklaşık 60 milyon OLED sevk ettiğini ve şirketi Çin’de birinci sıraya ve tartışmasız lider Samsung’un arkasından dünyada ikinci sıraya taşıdığını gösterdi.

Apple’ın BOE ile anlaşması sonrası gözler fiyatlara çevrildi. Çünkü BOE’nin ürettiği paneller genellikle uygun fiyatlı oluyor. Ancak Apple kaliteden ödün vermeyeceği için BOE’ye de kaliteli paneller ürettirecek. Bu yüzden fiyatlarda nasıl bir esneme olacağını kestirmek güç. En iyi ihtimalle bu yıl zam yapacağı söylenen Apple’ın zam planları bir yıl daha ötelenmiş olur.

OLED Panel Teknolojisinde Kim Lider?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.