Akıllı Telefon Nisan 21, 2022 9:52

Yenilenmiş Akıllı Telefon Pazarı Büyüyor, Peki Lider Kim?

Nispeten biraz daha düşük fiyatlı olan yenilenmiş akıllı telefon pazarı büyümeye devam ediyor. Kullanıcılar özellikle iPhone'a ilgi gösteriyor.
Yenilenmiş Akıllı Telefon Pazarı Büyüyor, Peki Lider Kim?

Küresel pazarda akıllı telefon fiyatlarında yaşanan artışla birlikte kullanıcıların yenilenmiş akıllı telefon pazarına daha fazla ilgi gösterdiği ortaya çıktı. Özellikle Türkiye gibi akıllı telefon fiyatlarının bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıkan ülkelerde bu ilginin daha fazla olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre yenilenmiş telefon pazarı bir önceki yıla göre yüzde 15’lik artış gösterdi. Bu oran aynı zamanda 2021 yılı içerisinde sevk edilen toplam telefonların yüzde 4.5’i anlamına geliyor. Rapora göre yenilenmiş telefonlara olan ilginin artmasının temel nedeni yeni akıllı telefonların daha yüksek fiyatlarla piyasaya sürülmesi.

2021 yılının genelinde kullanıcılar en fazla yenilenmiş iPhone modellerine ilgi gösterdi. Apple bu alanda yüzde 15’lik pazar payı ile bir numarada yer alıyor.

İnsanların yeni bir cihaz satın alırken yaptıkları takaslar sayesinde de yenilenmiş telefon pazarında ciddi bir büyüme gözleniyor. Apple ve Samsung’un büyük önem verdiği takas programı 2021 yılında yüzde 10 büyüme kaydetti.

2020 ile kıyaslandığında 2021 yılında pazarın Latin Amerika ve Hindistan gibi bölgelerde muazzam bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Latin Amerika pazarı yüzde 29, Hindistan pazarı ise 2021’de yüzde 25 büyüdü. Üçüncü sırada yüzde 15’lik artışla ABD, ardından yüzde 12 ile Güneydoğu Asya, yüzde 10 ile Çin ve Avrupa’da geliyor. Pazarın en küçük büyüme kaydettiği bölge ise yüzde 4 ile Afrika oldu.

Yenilenmiş Akıllı Telefon Fiyatları Artıyor

Rapora göre yenilenmiş telefon pazarı yükselirken, yenilenmiş cihazların ortalama satış fiyatları da yükseldi. Bunun nedeni, bazı bölgelerdeki 4G cihazlarının, 5G hizmetlerinin olmaması nedeniyle hala değerini koruması. Örneğin Hindistan’ı ele alırsak, bölge henüz ticari olarak 5G’ye sahip değil. 4G desteğine rağmen bu telefonlar kullanıcılardan yoğun ilgi görüyor.

Yenilenmiş telefon pazarı ve takas programı aynı zamanda Türkiye’de de her geçen gün büyüyor.

Samsung Yenilenmiş Galaxy S21 Serisi Satmaya Başladı

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.