NVIDIA Nisan 21, 2022 17:48

Nvidia RTX 4090 Tam Bir Güç Canavarı Olacak

Nvidia'nın yeni tepe model ekran kartı Nvidia RTX 4090 hakkında korkutan detaylar ortaya çıktı. Elektrik faturanız baya kabarık gelebilir.
Nvidia RTX 4090 Tam Bir Güç Canavarı Olacak

Yeni nesil Nvidia ve AMD ekran kartlarının piyasaya sürülmesi için oyuncular gün sayıyor diyebiliriz. İnternette yeni nesil kartlar hakkında bilgiler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bugün ise Nvidia’nın tepe modeli olacak olan Nvidia RTX 4090 ekran kartına ait bilgiler sızdırıldı. Başlangıçta bu kartın 850W güç tüketimine sahip olacağı söyleniyordu. Bu gerçekten inanılmaz bir rakamdı. Neyse ki bugün gelen bilgiler yüreklere bir nebze su serpti diyebiliriz.

Son gelen bilgilere göre bu ekran kartı 600W güç tüketecek. Ancak 600W bile bir grafik kartı için inanılmaz bir rakam. GeForce RTX 3090 Ti, yaklaşık 450W güç tüketiyor. Geçen modelde tüm hava soğutmalı modeller, dört adede kadar genişletme yuvası alarak inanılmaz derecede büyüktü. Sızıntıyı yapan kaynak, RTX 4090 durumunda çok daha fazla hibrit bağlantı göreceğimizi söylüyor.

RTX 4090, Nvidia’nın piyasaya sürdüğü ilk yeni nesil grafik kartı olabilir. Yani ekran kartı devi ilk olarak tepe modeli duyurabilir. Bu duyurunun ise beklendiği gibi yaz aylarında değil Eylül ayında olacağı söyleniyor. Ancak ekran kartı devi 2022 yılı bitmeden karşımıza RTX 4080 ve RXT 4070 modelleri ile de çıkacak. Muhtemelen 2023 yılında RTX 4090 Ti modelini de göreceğiz.

Nvidia RTX 4090

Kripto para madencileri için önlem alan Nvidia’nın bu önlemleri yeni nesil kartlarında sıkılaştırması bekleniyor. Sürekli karaborsa olan ekran kartları umarız önümüzdeki dönemlerde artık erişilebilir seviyelere gelir.

NVIDIA RTX 40 Serisi için Çok Sıcak Gelişmeler

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.