Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 21, 2022 15:55

İkinci El Telefon Pazarında Son Durum Ne?

Küresel pazarda telefonların satışları son dönemde artmaya başladı. Peki, ikinci el telefon pazarında son durum ne? İşte detaylar.
İkinci El Telefon Pazarında Son Durum Ne?

Küresel araştırma grubu olan Counterpoint, ikincil el telefon endüstrisindeki artışa atıfta bulunarak 2021’de yenilenmiş akıllı telefon hacimlerinde yıllık %15’lik bir artış bildirdi. Yenilenen akıllı telefon pazarında Apple, pazar lideri olmaya devam ediyor. Çin, Hindistan, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika gibi gelişmekte olan bölgelerde ikincil akıllı telefon satışları artıyor.

Latin Amerika ve Hindistan sırasıyla %29 ve %25 ile en yüksek büyüme oranlarına sahip ülkelerdir. ABD, Çin ve Avrupa bile 2020’ye kıyasla hacimlerde güçlü bir büyüme gösterdi.

Araştırmaya göre, tüketicinin sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığı, ev ve hibrit çalışma modelleri, devam eden bileşen kıtlığı vb. dahil olmak üzere hızlı artışın çeşitli nedenleri var. İkincil pazar, alıcıların bu cihazları yeni sürümlerden %60 daha düşük olan ASP’ler (Ortalama Satış Fiyatı) karşılığında edinmelerine olanak tanır. Ayrıca, insanların 5G yükseltmelerindeki coşkusu, ikincil akıllı telefon işine daha fazla akıllı telefon takası yapılmasına neden oluyor.

ikinci el telefon

Kıdemli Analist Glen Cardoza, ikinci el ve yenilenmiş hacimlerdeki büyüme hakkında yorumda bulundu. Cardoza; “Yenilenmiş akıllı telefonlar, sisteme çeşitli yollardan yeniden giren genel ikinci el cihazların bir parçasıdır. 2021’de küresel olarak %10’dan fazla büyüyen bu tür ikinci el akıllı telefonlar için takaslar en hızlı büyüyen kaynak. Çin, Hindistan, Latin Amerika gibi gelişmekte olan pazarlardaki yenilenmiş oyuncular arasında hacimlerde yıldan yıla artış görüyoruz. , Güneydoğu Asya ve Afrika. Bu pazarlar, örgütlenmemiş birçok işletmeye ve henüz yakalanması gereken geniş bir kırsal demografiye sahip oldukları için daha da büyüyecek. Yenilenmiş akıllı telefonların ASP’leri (ortalama satış fiyatları), 4G cihazları hala değerini koruduğu için marjinal bir şekilde arttı.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde de ikinci el telefon fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Özellikle sıfır telefonların fiyatlarının fırlaması ile kullanıcılar kullanılmış telefonlara yönelmeye başladı.

İkinci El iPhone, Samsung ve Xiaomi’lere Talep Arttı

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.