Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 21, 2022 12:51

Apple AirPods Rusya-Ukranya Savaşında Rol Oynadı!

Apple'ın kablosuz kulaklıkların geleceğini değiştiren Apple AirPods kulaklıkları, Rusya ile Ukranya arasındaki savaşta ilginç rol oynadı.
Apple AirPods Rusya-Ukranya Savaşında Rol Oynadı!

Cupertinolu firmanın Apple AirPods için Bul özellikleri, elektronik satıcıları ve geri dönüşümcüler için endişe verici bir soruna dönüşebiliyor. Ancak savaşın parçaladığı ülkelerde yaşayan bazıları için kullanışlı bir araç olabiliyor. Bunun bir örneği bu hafta içerisinde yaşandı. AirPods, Rus kuvvetleri tarafından çalınan Ukraynalı bir adam, işgalin ilk aşamalarında Find My uygulaması aracılığıyla ikincisinin asker konuşlandırmalarını izleyebildi.

Vitaliy Semenets, “teknoloji sayesinde” ifadesini Instagram’da paylaştı. AirPods Pro’sunun Hostomel’deki evinden “Rus orkları tarafından yağmalandığını” açıkladı.

İstilanın ilk aşamasında AirPod’ları alındıktan sonra, cihazın Find My uygulamasındaki konumu, Rus kuvvetlerinin Ukrayna sınırı üzerinden kuzeye, Belarus’a ve Gomel şehrine çekildiğini gösterdi. AirPods’un konumu ayrıca sahibine, Rus birliklerinin Putin’in Donbas’a karşı yenilenen saldırısından önce Rusya’nın batısındaki Belgorod’a ulaştığını söyledi.


The Times’tan bir rapor, bunun Rusların işgal ettiği şehirlerden değerli eşyaların çalınmasının izole bir örneği olmadığını belirtiyor. Askerlerin değerli eşyaları yağmalaması işgalci güçlerin dağınıklığının ve disiplinsizliğinin bir işaretidir. Raporda ayrıca, aile üyelerinden bir Rus askerine yapılan ve ona spor ayakkabı ve dizüstü bilgisayar da dahil olmak üzere istedikleri eşyaların bir listesini veren bir çağrıdan da söz ediliyor.

Bu örnek birçokları için ufuk açıcı olsa da, bu tür izlemelerden kaçınabilirsiniz. Kullanılmış veya yenilenmiş Apple ürünleri satın aldığınızda, önceki sahibinin aygıtın Apple Kimliği ile bağlantısını kaldırdığından emin olun. Bunu yapmazlarsa, konumunuzu her zaman Find My ağında onlarla farkında olmadan paylaşma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Apple bu konuda kullanıcıları defalarca kez uyarmıştı. Hatta AirTag’in izinsiz izlenmesi için güvenlik önlemleri bile aldı. Ancak görünüşe göre insan faktörü işin içine girince Apple’ın planları suya düşüyor.

Rus Hackerlar NATO’yu Hackledi Mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.