Akıllı Telefon Nisan 20, 2022 9:25

Samsung ve Apple Dolu Dizgin Yoluna Devam Ediyor, İşte Pazar Payları

2022 yılı birinci çeyrek dönemi akıllı telefon pazar payları açıklandı. Sadece Samsung ve Apple satışları artıran markalar oldular.
Samsung ve Apple Dolu Dizgin Yoluna Devam Ediyor, İşte Pazar Payları

Akıllı telefon sevkiyatlarında birinci çeyrek raporları açıklanmaya başlandı. İlk olarak Canalys tarafından yayınlanan verileri aktaralım. Analistlerce yapılan açıklamaya göre akıllı telefon sevkiyatları birinci çeurek itibariyle küresel çapta yüzde 11 geriledi. Bu gerilemede olumsuz ekonomik koşullar ve buna bağlı oluşan zayıf talebin büyük etkisi var. Öte yandan Çin’de yeniden başlayan COVID 19 salgını, telefon satışlarında yaşanan düşüşün bir başka etkisi olarak gösteriliyor. Bu süreçte ilk beş içerisinde yer alan markalardan sadece Samsung ve Apple geçen yılın aynı dönemine göre Pazar payını artıran markalar oldular.

Samsung ve Apple Yükselişte

2021 yılında yüzde 22 pazar payına sahip olan Samsung, 2022’nin ilk çeyreğinde bu oranı yüzde 24 seviyesine yükseltti. Apple ise yüzde 15 olan pazar payını yüzde 18’e yükseltmeyi başardı. Sonrasında gelen üç Çinli firmanın pazar paylarında düşük gözleniyor. Xiaomi’nin bir önceki yıl yüzde 14 olan pazar payı yüzde 13’e; OPPO’nun yüzde 11 olan oranı yüzde 10’a ve Vivo’nun yüzde 10 olan pazar payının yüzde 8’e gerilediğini görüyoruz.

Oluşan bu tablo sonrası Canalys analistleri tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Küresel akıllı telefon pazarı, ilk çeyrekte istikrarsız bir iş ortamıyla karşılaştı. Piyasalarda COVID-19 vakalarında bir artış gördü. Tedarikçiler; Ukrayna’daki durum, Çin’de devam eden karantinalar ve enflasyon tehdidi nedeniyle önemli bir belirsizlikle karşı karşıya. Bütün bunlar, geleneksel olarak düşük mevsimsel talebe eklendi. Tedarikçiler, uzun vadeli stratejik planlarından ödün vermeden ortaya çıkan fırsatlara ve risklere hızla yanıt vermeye hazırlanmalı. İyi haber şu ki, sancılı bir bileşen sıkıntısı beklenenden daha kısa sürede çözülebilir. 

Huawei Yaptırımlara Rağmen En Değerli Markalar Arasında!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.