Rossgram Instagram’a Rakip Olmaya Geliyor

Ruslar, Instagram’a rakip olacak olan yeni platformu Rossgram duyurusu ile karşımıza çıktı. Peki, Meta bu girişimden korkmalı mı? İşte detaylar.

Instagram’ın Ruslar için yerli platformu Rossgram’ın geliştiricileri, resmi Telegram kanalında müjdeli haberi duyurdular. İlk kullanıcılar Rossgram ağında göründü. Meta’nın Rusya’da uyguladığı politika sonrası Instagram’ın kullanımı geçici olarak durdurulmuştu. Bunun üzerine Ruslar yerli ve milli projelerini ortaya koymaya başladı. Facebook’un yerini zaten Rusya’da VK almıştı. Şimdi ise sıra Instagram’a gelmiş gibi görünüyor.

Rossgram’ın geliştiricileri; “Şimdiden Rossgram’a kaydolmuş olan öncülerimize hoş geldiniz! Hayır, bu henüz bir beta sürümü değil. Ürün hala geliştirme aşamasındadır.” ifadelerini kullandı. Muhtemelen Rusların Instagram’ı için daha uzun süre beklememiz gerekecek.

Rossgram.ru/ak13 adını ve adresini seçen Rusya şampiyonu ve spor ustası Aleksey Kolesnikov, ilk sayfasını Rossgram’da aldı. Görünüşe göre, Rossgram’ın halka açık beta testinin başlangıcı çok yakında olacak. Daha önce, Rossgram’ın resmi lansmanının Nisan ayında beklendiği bildirilmişti.

Rossgram

Rusya sosyal ağ konusunda ciddi anlamada çok iyi bir hamle yaptı diyebiliriz. Bildiğiniz gibi sosyal ağlardaki davranışlarımız ve paylaşımlarımız ile veri analizi yapılabiliyor. Bunu en son Facebook skandalı ile görmüştük. Amerika seçimlerini etkileyen ve Trump’ın başa gelmesine yol açan bu skandal sonrasında her ülkenin kendi sosyal ağını duyurması ve kullanıma sunması gerekiyor. Özellikle kişisel verilerin Amerika’da toplanması olası bir soğuk savaşta Amerika’ya büyük bir üstünlük sağlayacak.

Instagram Zaman Akışı Değişiyor! Stalkerlar Aman Dikkat!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu