Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 20, 2022 14:22

Netflix Üye Kaybı İçin Bakın Kimi Suçluyor!

Netflix on yılın ardından ilk kez üye kaybı yaşadı. Birinci çeyrekte 200 bin kişi üyeliğini sonlandırdı. Peki neden sonlandırdı?
Netflix Üye Kaybı İçin Bakın Kimi Suçluyor!

Dünyanın bir numaralı çevrimiçi video akış platformu Netflix, 2022 yılı birinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Burada elde edilen gelirden ziyade Netflix cephesinde yaşanan üye kaybı çok konuşuldu. Netflix yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez üye sayesinde düşüş yaşandı. Yayınlanan verilere göre 2021 yılı dördüncü çeyreğine göre 200 bin kişi platformdan ayrılmış.

Netflix 200 Bin Üye Kaybı Yaşadı

Netflix’e en büyük darbenin Rusya’dan geldiği görülüyor. Buradaki hizmetlerin askıya alınmasından sonra 700 bin üye kaybı yaşandı. Fakat bu üye kaybı yaşanmamış olsaydı bile Netflix’in 2022 yılı birinci çeyrek döneminde hedeflediği rakamlara ulaşamayacağı görülüyor. Netflix bu çeyrekte üye sayısını 2.5 milyon artırmayı hedefliyordu.

Netflix, hissedarlarına yazdığı mektupta gelir büyümesinin yavaşladığına dikkat çekti. 2020 yılında özellikle COVID ile birlikte Netflix üye sayısında ve elde edilen gelirde tam bir patlama yaşandı. Fakat COVID’in yavaş yavaş hayatımızda çıkmasıyla birlikte yeni üye sayısındaki artış da haliyle yavaşladı.

Netflic ayrıca şifre paylaşımının da bu yavaş büyümede etkin olduğunun altını çiziyor. Şirkete göre 100 milyondan fazla hanede paylaşılan hesaplar aracılığıyla Netflix’e erişim sağlanıyor. Bu da platformun birçok ülkedeki yeni üye kazanmasını zorlaştırıyor.

Netflix birinci önceki çeyreğe kıyasla ciddi bir abone kaybı yaşasa da gelirlerini artırmış görünüyor. 2022 yılının birinci çeyreğinde 7.9 milyar dolar gelir elde edilirken, bu rakam 2021’in birinci çeyreğinde 7,2 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Öte yandan  Netflix’in halihazırda dünya genelindek 221,6 milyon abonesi bulunuyor.

Netflix Fiyatı Zamlandı! Dizi İzlemek Lüks Oldu!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.