Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 19, 2022 19:48

Samsung Kontakt Lens İşine Girebilir!

Google ve Samsung kontakt lens işine çok yakında giriş yapabilir. Peki, bu lensler akıllı mı olacak? Konuyla ilgili detaylar burada.
Samsung Kontakt Lens İşine Girebilir!

Bazı insanlar, çoğunlukla elektronik cihazlara olan bağımlılığımız ve neredeyse sürekli telefon kullanımımız nedeniyle günümüz insan nesline siborg olarak atıfta bulunuyor. Gerçek siborg olmak için, bu teknolojinin yutulması veya vücuda yerleştirilmesi gerekiyor. Bu tür bir teknolojiye en yakın bulabileceğimiz şey, akıllı çıkartmalar, dövmeler veya kontakt lensler gibi doğrudan vücutta kullanılmak üzere tasarlanmış araçlar ve sensörlerdir. Görünüşe göre siborg kavramı gerçek oluyor. Google ve Samsung kontakt lens işine girmeye hazırlanıyor.

Samsung kontakt lens işine sıcak bakıyor

Her iki şirket de bu noktada birkaç yıldır akıllı kontakt lenslerin temellerini atıyor. Yarı iletkenler, ekranlar ve elektronikteki işleri göz önüne alındığında, Samsung’un kendi ürününü piyasaya sürmese bile bu segmente ilgi duyması doğal görünüyor.

Benzer şekilde, Sony’nin görüntülemede büyük bir hissesi vardır, bu nedenle Global Market Vision , Sensimed AG ve PEGL ile birlikte yaklaşmakta olan akıllı kontakt lens pazarı için önde gelen şirketlerden biri olarak adlandırılıyor.

Google, elbette, diğer şeylerin yanı sıra akıllı kişiler için özel bir araştırma organizasyonuna bile sahip. Şimdi, devasa Alphabet altında, Verily Life Sciences, teknolojinin sağlık hizmetlerini iyileştirebileceği ve dolaylı olarak insanların yaşamlarını iyileştirebileceği farklı yolları araştırıyor.

Yeni Küresel Pazar Vizyonu analiz raporuna göre, önümüzdeki beş yıl içinde yeni bir akıllı kontakt lens pazarı yükselecek ve yukarıda belirtilen şirketlerin tam güçle yürümesiyle büyümede bir patlama yaşayacak. Bu teknolojinin şu anda kamuya açık bilgiler veya prototipler şeklinde çok az mevcut olduğu göz önüne alındığında, bu oldukça iyimser bir bakış açısı.

Samsung kontakt lens

Bununla birlikte, akıllı kontakt lensleri akıllı telefonlara benzetmek zor ve vaatler ve potansiyel hayal kırıklıkları açısından akıllı saatlere daha yakın olabilirler. Çok az tüketici, varlıklarının ilk iki ya da daha fazla yılında akıllı saatlerin ne için yararlı olacağını gerçekten anladı. Ancak Apple liderliği ele geçirdiğinde, diğerleri onu mini bir akıllı telefon olarak değil, küçük, kişisel bir teşhis kliniği olarak gördüler.

Akıllı kontakt lensler, özellikle doğrudan göze nasıl yerleştirildikleri göz önüne alındığında, aynı potansiyele sahip. Bununla birlikte, muhtemelen niş kullanım senaryoları olacak olan bu cihazları takmanın sakıncaları, muhtemelen birçok insanı teknolojiyi benimsemekten vazgeçirecek. Bakalım gelecekte akıllı kontakt lenslerin kullanımı yaygılaşacak ve birer siborg’a dönüşecek miyiz?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.