Apple Nisan 19, 2022 11:23

Apple Store Çalışanları Zam İstiyor! iPhone Fiyatları Artabilir!

Apple Store çalışanları Apple'dan zam istemeye başladı. Çalışanların zam talebi oldukça yüksek görünüyor. Bakalım ne olacak?
Apple Store Çalışanları Zam İstiyor! iPhone Fiyatları Artabilir!

New York City’deki Grand Central mağazasındaki Apple perakende çalışanları sendikalaşma sürecini başlattı. Daha iyi çalışma koşulları, daha fazla tatil zamanı ve daha iyi emeklilik seçenekleriyle birlikte grup, saatte 30 dolar asgari ücret hedefliyor. Apple Store çalışanlarının bu zam talebi haklı olsa da Apple’ın bu zammı vermeyeceği söyleniyor.

Sendika, Apple Store Grand Central çalışanlarını sendikalaştırma çabalarını anlatan Fruit Stand Workers United’ı başlattı. Fruit Stand Workers United web sitesine sendika sürecini gösteren yeni bir videonun yanı sıra grubun sendika aracılığıyla görmek istediği belirli iyileştirmeler hakkında yeni bir bölüm eklendi.

Apple Store çalışanları, saatte en az 30 doları ve diğer birçok iyileştirme talep ediyor

Çalışanlar konu ile ilgili olarak; “Ücretler açısından, unvan, görev süresi ve performansa dayalı olarak tüm çalışanlar için minimum 30 doları istiyoruz. Faydalar açısından, artan öğrenim ücreti geri ödemesi, daha hızlı tahakkuk ve artan izin ve daha yüksek eşleştirme oranları dahil daha iyi emeklilik seçenekleri gibi daha sağlam değişiklikler talep ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Fruit Stand Workers United, misyon bildirgelerinde gördükleri sorunu şöyle açıklıyor: “Yıldan yıla maaşlarımız, artan yaşam maliyetine ayak uyduramadı. Bu arada Apple, dünyanın en değerli şirketi haline geldi.”

Sendikalaşma çabalarıyla grup, tüm istihdam, izin, çalışma koşulları ve tazminat konularında yasal bir temsil hakkı elde etmeyi amaçlıyor. Apple bu zammı verirse iPhone fiyatlarında ciddi bir artış görebiliriz. Çünkü firma kar marjını düşürmek istemeyecektir. Dünyayı saran ekonomik kriz sonrası bakalım çalışanların bu talepleri nasıl karşılacak? Bekleyip göreceğiz…

iPhone 13 üretimi

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.