Koronavirüs Nisan 18, 2022 14:10

iPhone Karaborsa Olabilir! Üretim Durduruluyor!

Koronavirüs etkilerini göstermeye yeniden başladı. Karantina yüzünden iPhone karaborsa olacak gibi görünüyor. Peki, neden? İşte detaylar.
iPhone Karaborsa Olabilir! Üretim Durduruluyor!

Çin’in Zhengzhou kentindeki yetkililer Cuma günü geç saatlerde Zhengzhou Havaalanı Ekonomik Bölgesi’ndeki bazı bölgeleri acil karantina altına aldıklarını duyurdular. Bölgede bulunanların bölgeden ayrılmasına izin verilmeyecek. iPhone üretimi bu yüzden duracak. Yakında iPhone karaborsa olabilir.

Zhengzhou Havaalanı Ekonomik Bölgesi, son günlerde çalışanlarına zorunlu Covid testinden geçmelerinin emredildiği dünyanın en büyük iPhone montaj fabrikasına ev sahipliği yapıyor. Foxconn ve Apple, karantinanın operasyonları etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin sorulara yanıt vermedi.

Ana iPhone üreticisi, Çin’deki en katı karantina nedeniyle kapanacak

Cumartesi günü, China Securities Journal isimsiz şirket yöneticilerine atıfta bulunarak Foxconn’un bölgedeki fabrikalarının normal şekilde çalıştığını bildirdi. Pegatron ve Quanta gibi diğer Apple tedarikçileri , karantina nedeniyle Çin’in doğusunda üretimi durdurdu.

Çin, son iki yılın en kötü Covid-19 salgınıyla mücadele ediyor. Şanghay’dan Guangzhou’ya kadar büyük şehirler, vatandaşlarına zaten kısıtlamalar getirerek artan öfkeye neden oldu. Çin’de tekrardan hortlayan koronavirüs pandemisinden dolayı dünyayı yeni bir kriz bekliyor olabilir. Çip krizinin daha aşılamadığı bugünlerde bir krizin daha patlak vermesi fiyatları direkt olarak etkileyecektir. Eğer bu durum gerçekleşirse üst segment telefonların fiyatlarının bir anda 999 dolar fiyat bandına çıktığını görebiliriz.

iPhone 15 Pro

iPhone 14 ailesinde ise Apple’ın üretimden kaynaklanan sorunlardan dolayı zam yapacağı söyleniyordu. Ana üreticinin de karantinadan dolayı kepenkleri indirmesi bu zam iddialarının gerçek olmasına neden olabilir. Bakalım Çin’deki salgın ne zaman kontrol altına alınacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.