Bilim Haberleri Nisan 18, 2022 15:56

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı?

Elektronik sigara hakkında araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Son yapılan araştırmalar e-sigara kullanları üzecek gibi görünüyor.
Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı?

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’ndeki bir ekipten yeni araştırma, kronik kapsül tabanlı e-sigara kullanımının beyin, kalp, akciğerler ve kolondaki iltihaplanma üzerindeki etkilerini araştırdı. Kapsamlı fare çalışmaları, e-sigara tadına bağlı olarak farklı organlarda çeşitli yüksek inflamatuar belirteçler buldu ve nöroinflamasyon en belirgin yan etkiydi. Elektronik sigara normal sigara gibi tehlikeli gibi görünüyor.

Elektronik Sigara tehlikeli mi?

Yeni araştırma, özellikle popüler JUUL ürünleri olmak üzere pod tabanlı e-sigara cihazlarının etkilerini güçlü bir şekilde araştıran ilk araştırmadır. Yeni çalışmanın kıdemli yazarı Laura Crotty Alexander, önceki e-sigara çalışmalarının çoğunun vape kalemleri gibi eski cihazlara odaklandığını açıkladı.

Crotty Alexander, “Bu kapsül tabanlı e-sigaralar yalnızca son beş yılda popüler hale geldi, bu nedenle sağlık üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında fazla bir şey bilmiyoruz” dedi.

Bu ürünleri uzun süre kullanmanın etkilerini araştırmak için araştırmacılar genç fareleri iki JUUL aromasından (nane ve mango) aerosollere maruz bıraktılar. Hayvanlar, 12 haftaya kadar günde üç kez 20 dakikalık aralıklarla e-sigara aerosollerine maruz bırakıldı.

Üç aylık maruziyetten sonra, hayvanların beyinlerinde en önemli inflamatuar belirteçler bulundu. Artmış inflamasyon belirtileri, özellikle nükleus akumbens adı verilen beyin bölgesinde yoğunlaşmıştı.

Bu beyin bölgesinin davranış değişikliğinde, özellikle endişeli veya depresif davranışları etkilemede rol oynadığı bilinmektedir. Araştırmacılar, çalışmalarının hayvanlardaki davranışsal değişiklikleri izlemeyi içermediğini vurgularken temkinli davranıyorlar. Bu nedenle bu aşamada bu tür e-sigaraya maruz kalmanın ruh sağlığı üzerindeki etkileri tamamen varsayımsaldır.

Crotty Alexander, “Birçok JUUL kullanıcısı, beyinleri hala gelişmekte olan ergenler veya genç yetişkinlerdir. Bu yüzden, bunun zihinsel sağlıklarını ve davranışlarını nasıl etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak beyinlerinde neler olabileceğini öğrenmek oldukça korkutucu” diye hipotez kurdu Crotty Alexander.

Kalp krizini tetikleyebilir

İlginç bir şekilde, araştırmacılar ayrıca iki farklı JUUL aroması arasında inflamatuar gen ifadelerinde önemli farklılıklar buldular. Tatlar arasındaki inflamatuar paternler özellikle kolonda ve kalpte farklıydı. Araştırmacılar bunun, farklı kimyasal tatlandırıcıların biyolojik etkilerinde temel farklılıklar olduğunu ve bu nikotin olmayan bileşenlerin etkisini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu gösterdiğini öne sürüyorlar.

Crotty Alexander, “Bu bizim için gerçek bir sürpriz oldu. Bu bize lezzet kimyasallarının kendilerinin de patolojik değişikliklere neden olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, bu tür hayvan araştırmalarının sınırlamaları konusunda ön saflardalar. Hayvanların tüm vücudunu günde üç kez 20 dakikalık aralıklarla e-sigara aerosollerine maruz bırakmak, insanların e-sigara buharlarını soluma şekline tamamen benzemez. Çünkü üç aylık maruz kalma, insanın birden fazla yıl boyunca kronik kullanımına tam olarak benzemiyor.

Elektronik Sigara

Bununla birlikte, bu tür araştırmalar, bilim insanlarının gelecekteki çalışmalara odaklanmasına yardımcı olur ve insanlarda ne tür zararlı sağlık etkilerine dikkat etmemiz gerektiğine dair ipuçları sunar. Bu örnekte bulgular, kapsül tabanlı e-sigaraların kronik kullanımının insan vücudundaki birkaç farklı organın iltihaplanma durumunu değiştirebileceğini gösteriyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.