Televizyon Nisan 18, 2022 12:55

Android TV 13 ile TV’lerde Sıçrama Yaşanacak

Google'ın televizyonlar için duyuracağı Android TV 13 güncellemesinin detayları belli oldu. Yeni güncelleme TV'leri coşturacak.
Android TV 13 ile TV’lerde Sıçrama Yaşanacak

Android bildiğiniz gibi öncelikle akıllı telefonlar için oluşturulmuştu. Sonrasında diğer cihazlara da gelmeye başlayan Android son yıllarda televizyonlara giriş yapmıştı. Android’in televizyonlara girmesi ile yeni bir devir başlamıştı. Bugün ise Android TV 13 güncellemesiyle Google’dan kullanıcı dostu özelliklerin geleceği ortaya çıktı.

Yaklaşan yeni Android TV özelliği, mevcut resim içinde resim (PiP) modu için bir geliştirme olacak. Bu özellik Android 7.0’dan beri var olmasına rağmen, geliştiricilerin onunla yapabilecekleri söz konusu olduğunda PiP oldukça sınırlı.

Özellikle, Google, 16:9 içeriği görüntülemek için optimize edildiğinden, resim içinde resim penceresinin kullanabileceği en boy oranı için sınırlar belirlemiştir. Geliştiriciler özel bir oran kullanabilir. Ancak bu oranın 1:2,39 ile 2,39:1 arasında bir yerde olması gerekir. Android 13 bu kısıtlamaları kaldıracak ve geliştiriciler bu sınırlardan daha küçük veya daha büyük bir oran kullanabilir.

Android TV 13

Mod ayrıca, her iki pencerenin de kullanıcı tarafından tamamen görülebilmesi için, resim içinde resim gibi “büyük bir kaplamanın” ana etkinlikle yan yana yerleştirilmesine izin verecek bir yerleştirme özelliğine de sahip oluyor.

Bu Android TV’nin Android’in bölünmüş ekran modunun versiyonu olabilir. Mobil işletim sisteminde de yıllardır mevcut olan bir şey. Özellikle büyük TV ekranlarının bu tür bir düzenleme için mükemmel olduğu göz önüne alındığında, Android TV’nin neden bu özelliğe sahip olmadığı açık değil, ancak yaklaşmakta olan yerleşik PiP penceresi, özellik resmi olarak tanıtılana kadar en yakın olanı olabilir. Android TV 13 büyük olasılıkla bu Kasım ayında duyurulacak. Şimdilik bu güncellemeyi hangi TV modellerinin alacağı bilinmiyor. Muhtemelen Android 12 ile gelen TV’lerin büyük bir bölümü bu güncelleme ile önümüzdeki yıl tanışacak.

YouTube 5.1 Surround Ses Özelliği ile Coşacak

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.