Apple Nisan 17, 2022 13:51

Apple Gizlilik Yüzünden Yeni Ürün Çıkaramıyor!

Apple'ın gizlilik için aldığı önlemler firmaya pahalıya patlıyor. Apple gizlilik endişesinden dolayı yeni ürünlerini tanıtamıyor.
Apple Gizlilik Yüzünden Yeni Ürün Çıkaramıyor!

Apple’ın amansız gizliliğe odaklanması, kullanıcıların lehine büyük avantaj sunuyor. Ancak bu odaklanma diğer alanlarda firmaya zarar veriyor. Yeni bir raporda Apple mühendisleri, gizlilik merkezli süreçlerin ürün geliştirmeyi nasıl engellediğini açıkladı.

The Information tarafından yayınlanan yeni bir raporda geliştiriciler, Apple’ın onlara kitlelerden toplanan kullanım verilerine hazır erişim vermediği için, özelliklerin sahip olmasını istedikleri kişiselleştirme düzeyini sunamayacaklarını açıklıyor. Gizlilik koruma sistemleri nedeniyle bazı değişikliklerin tamamen sınırların dışında olduğunu da ekliyorlar.

Kullanıcı verilerine bu sınırlı erişimin, iPhone üreticisinin son derece kişiselleştirilmiş hizmetler sunma yeteneğini sınırladığı bildiriliyor. Örneğin, Apple TV+ , Netflix’in içerik öneri motoruyla eşleşmiyor. Apple TV+’a aşina bir Apple çalışanına göre, hizmet, gizliliği korumayı ve müşterilerin izledikleri hakkında veri toplamaktan kaçınmayı seçtiği için gecikiyor. Bu basit seçim, Apple’ın, izleyicilerin bir içerikten diğerine geçme nedenini anlayamadığını ve esasen bir içerik öneri motoru fikrini daha başlangıç ​​aşamasındayken kıstırdığını ima ediyor.

Rapor, bazı fikirlerin Apple’ın mahremiyet kavramına aykırı olduğu için rafa kaldırıldığını da gösteriyor. Güzel bir örnek, Apple’ın Siri isteklerini zaman içinde iyileştirmek için analiz etmesine rağmen, ses profilinizin Apple Kimliğinizle bağlantılı olmamasıdır.

En Güçlü Apple Cihazları

2019’da Apple’ın müşterilerin Siri sesli komutları aracılığıyla uygulama ve çevrimiçi hizmet satın almalarına izin vermeyi planladığı bildirildi. Uygulama, Alexa sesli asistanını kullanarak Amazon’da nasıl sipariş verebileceğinize benziyordu. Ancak, Apple’ın gizlilik kuralları, her kullanıcının sesini Apple kimliğine bağlamasına izin vermediğinden Siri bu işlevi hiçbir zaman kazanmadı. Sonuç olarak, mühendisler satın almalar için doğru kullanıcıyı faturalandırmanın güvenli bir alternatif yolunu bulamadılar.

Apple ürünlerine ve yazılımlarına yönelik iyileştirmeler, toplu verileri kullanıyor. Böylece kullanıcılar doğrudan kendi verilerine bağlı kalmaz. Ortalama bir Apple mühendisi için bu, ürün veya hizmetlerinin tüketiciler tarafından nasıl kullanıldığı ve algılandığı hakkında çok az veya hiç bilgi olmadan çalışmaya eşdeğerdir.

Google Chrome Gizlilik Konusunda Vites Yükseltiyor

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.