Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 16, 2022 17:53

Apple 3nm İşlemcisi ile Fark Yaratacak! iPhone 14 Pro Uçacak!

Cupertinolu teknoloji devi Apple 3nm üretim sürecine dayanan işlemcisi ile fark yaratmaya geliyor. iPhone 14 Pro serisi hız canavarı olacak.
Apple 3nm İşlemcisi ile Fark Yaratacak! iPhone 14 Pro Uçacak!

Apple için işlemci üreten Tayvanlı yonga üreticisi TSMC, 2022’nin ikinci yarısına kadar çok beklenen 3nm üretim sürecine geçeceği ortaya çıktı . TSMC ve Apple Silicon’un sonunda 3nm sürecine geçeceği bir sır olmasa da, küresel çip sıkıntısı nedeniyle TSMC’nin bu hedeflere ulaşmasıyla ilgili endişeler vardı. Bununla birlikte, yakın tarihli bir konferansı görüşmesinde TSMC, tüm spekülasyonları sona erdirdi ve yıl sonuna kadar Apple için 3nm çip üretmeye başlama yolunda olduğunu doğruladı. Apple 3nm işlemci süreci ile iPhone 14 Pro ailesini hız canavarı yapacak.

Apple 3nm için TSMC ile el sıkıştı

Daha iyi performans sağlamanın yanı sıra, Apple’ın TSMC yapımı 3nm yongalarının güç tüketimi ve transistör yoğunluğunda önemli iyileştirmeler sunması bekleniyor. TSMC , 3nm sürecine geçişin, mevcut 5nm tasarımlarına kıyasla güç tüketimi rakamlarını yüzde 25-30 oranında azaltacağını ve performans rakamlarını yüzde 10-15 veya daha fazla artıracağını umuyor .

DigiTimes raporu, TSMC’nin başlangıçta, üretim başladığında her ay 30.000-35.000 adet işlemci üretmeyi planladığını ekliyor.

Hatırlarsanız, TSMC’nin 5nm teknolojisine dayanan Apple A14 yongası, o yılların iPhone modellerinin hiçbirinde değil, ilk olarak 2020 iPad Air’de ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Apple 3nm üretim süreçli işlemcilerini tüm cihazlarına entegre etmeye çalışıyor.

iPhone 14 Pro

Apple, ARM tabanlı işlemciler söz konusu olduğunda rekabette önemli bir liderliğe sahip olsa da, şirket daha hızlı ve daha verimli 2nm sürecinde geliştirmeyi hızlandırmak için TSMC ile birlikte çalışıyor. DigiTimes, TSMC’nin 2nm sürecine dayalı çiplerin 2025 yılına kadar seri üretime girmesini beklediğini bildiriyor.

iPhone 14 İçin Üretim Aşaması Başladı, İşte Özellikleri

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.