iPhone Nisan 15, 2022 12:50

İkinci El iPhone, Samsung ve Xiaomi’lere Talep Arttı

Rusya'da sıkışan pazardan dolayı ikinci el iPhone, Samsung ve Xiaomi modellerine olan ilgi zirveye çıktı. İşte konuyla ilgili detaylar.
İkinci El iPhone, Samsung ve Xiaomi’lere Talep Arttı

Bu yılın ilk çeyreğinde, Avito, Yula ve VKontakte Announcements ücretsiz seri ilan platformlarında kullanılmış telefon satışları gözle görülür şekilde arttı. İkinci el iPhone, Samsung ve Xiaomi’nin kıt modelleri en çok talep görüyor. Bu artış tabii ki de firmaların Rusya’ya karşı uyguladığı ambargo sonrası sıfır fiyatların artmasından kaynaklanıyor.

Ücretsiz reklam platformu Avito’ya göre, Ocak-Mart ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 ve önceki çeyreğe göre yüzde 9 daha fazla cihaz satıldı. Apple, Samsung ve Xiaomi cihazları tüm satışların yüzde 82’sini oluşturdu.

Şirketin Ev Aletleri ve Elektroniği kategorisi başkanı Pavel Komarov, hem geçmiş yılların amiral gemilerinin hem de mevcut hatlardan daha düşük fiyatlarla akıllı telefonların Avito’da popüler olduğunu söyledi. Bir yıl önce Mart ayında ise satışlar Şubat ayına kadar azaldı, ancak 2022’de yüzde 15’ten fazla arttı ve işlem sıklığı yüzde 30 arttı.

Rusya’da ikinci el iPhone, Samsung ve Xiaomi telefonlara talep arttı

Kullanılmış bir telefonun ortalama maliyeti 20,5 bin ruble iken, bir iPhone’un ortalama maliyeti 28,3 bin ruble civarında. Aynı zamanda, iPhone’un Rusya’daki birincil pazardaki ortalama fiyatı 64 bin rubleydi. Ancak Mart ayının başından beri Apple, ürünlerini tedarik etmeyi bıraktı.

Yulia ve VKontakte Announcements, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 ve önceki çeyreğe göre yüzde 13 daha fazla akıllı telefon sattı. Akıllı telefon satışı için ilan sayısı ise yüze 30 arttı. Rusya pazarındaki ikinci el telefonların önümüzdeki süreçte daha da ilgi göreceğini ve kullanıcıların sıfır telefon bulamadığı için bunlara yöneleceği söyleniyor.

iPhone üretimi

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.