MacBook Nisan 15, 2022 16:22

Apple M2 Yongası Kartları Yeniden Dağıttıracak

Apple'ın yeni yonga seti Apple M2 tam dokuz farklı Mac modelinde test edilmeye başlandı. İşlemcide bu yıl yeni bir devrim yaşanabilir.
Apple M2 Yongası Kartları Yeniden Dağıttıracak

Yeni bir sızıntıya göre Apple, yeni nesil Apple M2 yongasıyla güçlendirilen Mac serisini test etmeye başladı. Şirket, Apple silikon mimarisine geçişe öncülük eden M1 çipinin halefi tarafından desteklenen dokuz farklı makineyi test ediyor. Bu kadar çok cihazda test edilmesi her bütçeye uygun bir modelin geleceğinin sinyalini veriyor.

Apple M2 yongalarının testine başlandı

Bloomberg’den Mark Gurman, geliştirici günlüklerinden ve konuya aşina olan kişilerden elde edilen bilgilere atıfta bulunarak, Apple’ın testlerinin App Store’daki üçüncü taraf uygulamalarla uyumluluk doğrulama aşamasına çoktan ilerlediğini söyledi. Test edildiği bildirilen dokuz cihazın bir MacBook Pro, bir MacBook Air, iki Mac Mini modeli, masaüstü Mac Pro ve her biri M2 Pro ve M2 Max yongaları ile desteklenen 14 inç ve 16 inç MacBook Pro’nun iki modeli olduğu bildiriliyor.

Hatırlamak gerekirse Apple, bu yılın başlarında Mac Studio’yu piyasaya sürdüğünde M1 Ultra’nın M1 serisi yongaların sonuncusu olacağını açıkladı. Bu, Gurman’ın şirketin şimdi yeni bir çip tarafından desteklenen Mac’leri test ettiği yönündeki raporuna güvenilirlik katıyor. Ancak, M2 destekli bir varyantın Mac Studio’nun yerini almayacağını söylüyor.

Rapor, Apple’ın MacBook Air’i M2 yongasıyla yenileyeceğini iddia ediyor. J413 kod adlı bu Mac, mevcut nesil modelin sekiz GPU çekirdeğine kıyasla sekiz CPU çekirdeğine ve 10 GPU çekirdeğine sahip olacak.

Bu , güncellenmiş MacBook Air’in M1 yongasını koruyacağına dair önceki spekülasyonlarla çelişiyor. J493 kod adlı giriş seviyesi bir MacBook Pro , benzer bir spesifikasyona sahip olacak. J473 kod adlı M2 Mac Mini, aynı yapılandırmayı paylaşan bir başka Mac modeli olacak. Bununla birlikte, test edilen M2 Pro destekli bir varyasyon da var.

Rapora göre daha güçlü donanımlara geçilirken, Apple’ın M2 Pro ve M2 Max yongaları tarafından desteklenen 14 inç ve 126 inç MacBook Pro modellerinin çeşitlerini geliştirdiği belirtiliyor. 14 inçlik modellerin kod adı J414 ve daha büyük olanlarının ise kod adı J416 olacak.

Apple M2 Max Intel ve AMD’yi üzecek

Rapor, M2 Max yongasının 12 CPU çekirdeğine ve 38 grafik çekirdeğine sahip olacağını belirtiyor. Bu M1 Max yongasından iki CPU çekirdeği ve altı GPU çekirdeği daha fazla. M2 Pro yongasının yapılandırması ve “verimlilik” ile “performans” çekirdekleri arasındaki ayrım gibi ek ayrıntılar gizemini koruyor.

Apple ayrıca Intel Xeon destekli Mac Pro için sağlam bir yedek üzerinde çalışıyor gibi görünüyor. Kod adı J180 olan bu makinenin, yakın zamanda piyasaya sürülen Mac Studio’ya güç sağlayan M1 Ultra’nın M2 serisi eşdeğerinden güç alması bekleniyor.

İlginç bir şekilde, Apple’ın M2 destekli 24 inç iMac’i veya yakın zamanda durdurulan 27 inç iMac’in yerini alacak bir ürünü yok gibi görünüyor.

Apple M2

Yine de Gurman, bu yeni Mac’lerin piyasaya çıkması için çok uzun süre beklememize gerek olmayacağına inanıyor. En az iki modelin bu yıl Haziran’da düzenlenecek olan WWDC 22 etkinliğinde gösterilmesi bekleniyor.

Yeni iPad Pro Apple M2 Çipi ile Windows PC’leri Ağlatacak!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.