Otomobil Nisan 14, 2022 13:23

Pagani Huayra Rüzgarı Delip Geçiyor

Lüks otomobil üreticisi Pagani'den rüyalarınızı süsleyecek yeni otomobil geldi. Pagani Huayra aerodinamiği ve zarifliği ile dikkat çekiyor.
Pagani Huayra Rüzgarı Delip Geçiyor

İtalyan bir spor araç ve karbon fiber bileşen üreticisi olan Pagani yeni eserini sergiledi. Bir otomobilden eser diye bahsetmemize anlam verememiş olabilirsiniz. Ancak Pagani Huayra sunduğu zarif ve şık tasarımı ile alanında rakipsiz diyebiliriz. Huayra’nın heyecan verici gücü, onu türünün tek örneği bir spor otomobil haline getiriyor.

Pagani Huayra neler sunuyor?

Pagani Huayra, tüm beklentileri aşmak üzere tasarlanmış bir karbon-titanyum monokok etrafında inşa ediliyor. Yenilikçi kompozit gövdesi, aktif bir kanat olarak işlev görecek şekilde tasarlanıyor. Bu işleve yardımcı olmak için, her köşede bağımsız olarak ayarlanabilen bilgisayar kontrollü bir flap, otomobilin sürüş yüksekliğini yükselterek veya alçaltarak değişen dinamik koşullara otomatik olarak ayarlıyor. Bu da hücum açısını iyileştiriyor ve böylece en düşük aero sürtünmesini ve maksimum yararlı yere basma kuvvetini sağlanıyor.

Yanlardaki ve üst gövde yüzeylerindeki hava girişi dizisinin tasarımı ve yerleşimi, genel düzene koyma çabasına katkıda bulunuyor. Aracın şasisi, Zonda’nın kanıtlanmış şasi duyarlılığı ile inşa edildi ve uçağa özel malzemelerden yeni dövme süspansiyon bileşenleri üretiliyor. Geleneksel dövme alüminyum bileşenlerle karşılaştırıldığında, avional alaşım ağırlığın yüzde 30 oranında azaltılmasına yardımcı oluyor.

Huayra’nın içi de dışı kadar yüksek teknolojiliye sahip. Kokpitte tek bir alüminyum bloktan işlenmiş bir merkezi konsol, ısıtma ve klima ünitesi için olanlar da dahil olmak üzere birçok kontrolü barındırıyor. Aracın eğlence sistemi, merkezi dokunmatik ekran kontrolleri, ses özellikleri ve uydu navigasyonuyla öne çıkıyor.

Aracın işlevselliğini ve Bluetooth telefonunu kontrol eden ikincil bir ekran da sunuluyor. İsviçre saat tasarımları, alüminyum bir gösterge panosuna ilham veriyor. Spor otomobil SPORT moduna ayarlandığında performansla ilgili istatistikleri sunan merkezi bir çok işlevli ekran ve KONFOR modundayken bir yol bilgisayarı içeriyor.

Direksiyon simidi artık tüm anahtar kontrolleri barındırıyor. İki jet motoru egzoz şeklinde havalandırma, bir dizi geçiş anahtarı ile hazırlanmış ve kaplanmış bir orta yığının üzerine oturuyor. Kapı panelleri, deri çekmeler, alüminyum kaplamalar ve açıkta kalan karbon ile güzel bir sanat eseri. Ses ve navigasyon sistemleri de diğer özelliklerin yanı sıra dokunmatik ekran üzerinden kontrol ediliyor ve otomatik şanzımandaki vites kolu, geçmişe selam olsun diye manuel şanzıman çubuğu şeklinde yapılmış.

Pagani Huayra

Çılgın AMG kaynaklı V12 motoru , Pagani Huayra’ya güç veriyor. Yeni M158 6.0 litrelik, kuru karterli yağlama sistemine ve 700 HP ve 737 lb-ft tork üreten süper hafif, serbest akışlı egzoz sistemine sahip çift turboşarjlı/intercooler eşlik ediyor.

Pagani, süper hafif bir yedi vitesli sıralı otomatik manuel şanzıman sunan performans şanzıman uzmanları Xtrac’ın bileşenlerini dışarıdan temin ediyor. Bu canavar 0’dan 100 KMH’ye 3,3 saniyede hızlanıyor ve 360 KM’lik bir azami hıza sahip.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.