iPhone Nisan 14, 2022 9:52

iPhone Üretimi Sıkıntıya Girdi! Fabrikalar Kapanıyor!

Koronavirüs salgını hala geçmedi. iPhone üretimi salgın yüzünden bir kez daha sekteye uğrayacak. İki dev fabrika bugün kapandı.
iPhone Üretimi Sıkıntıya Girdi! Fabrikalar Kapanıyor!

iPhone montajcısı olarak bilinen Pegatron, iki yıldaki en kötü koronavirüs salgını küresel tedarik zincirlerini kesintiye uğrattığı için Şanghay ve Kunshan’daki Çin fabrikalarında üretimi askıya aldı. iPhone üretimi bir kez daha koronavirüs salgınınından dolayı sekteye uğramış olacak. Tesislerdeki üretimin yeniden başlaması, hükümetten gelen bildirimlere tabi olacak.

Şirket, askıya almanın mali durumu üzerindeki etkisini değerlendirmeye devam ediyor. Tayvanlı şirket, Çin’in Covid-19 sıfır yayılma stratejisini uyguladığı için kilitlenen Şanghay ve yakındaki Kunshan’da iPhone üretiyor. Pegatron, yerel yönetimlerin bazı üreticilere, işçilerin enfekte olma olasılığını azaltan kapalı bir sistemle operasyonlarını sürdürmelerine izin verdiğinden, şimdiye kadar üretimi çalışır durumda tutmayı başardı.

Pegatron, Çin’deki iPhone montaj siparişlerini Tayvan’ın daha büyük rakibi Foxconn Technology Group ve Çin’in Luxshare Precision Industry Co. ile paylaşıyor. Mart ayında Foxconn, Covid ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle Shenzhen’deki bazı iPhone montaj çalışmalarını birkaç günlüğüne askıya aldı.

Şanghay Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şehir çapındaki karantinayı kısmen gevşettiğini, ancak sakinlerinin çoğunun hala sıkı hareket kısıtlamalarına tabi olduğunu ve yerel Komünist Parti başkanı Li Qiang’ın anti-koronavirüs önlemlerini sürdürme sözü verdiğini söyledi. Bir hafta süren karantina gıda kıtlığına neden oldu ve zaten kırılgan olan tedarik zincirlerini daha da karmaşık hale getirmekle tehdit ediyor.

iPhone üretimi

Kunshan yerel yönetimi, enfeksiyonlardaki düşüşe rağmen mevcut Covid önleme politikasına bağlı kalacağını söyledi. Çin’deki yaygın karantinalar, maalesef ki üretim hattını olumsuz olarak etkiliyor. Salgının hala devam ettiği Çin’de süreki olarak fabrikalar üretime ara veriyor.  Bakalım önümüdeki süreçte bu konuda ne gibi gelişmeler göreceğiz?

E3 2022 İptal Edildi! Koronavirüs Hala Var!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.